Yves Saint Laurent, módny návrhár, ktorý po celý život bojoval so svojimi démonmi. Verejnosť ho poznala ako významného európskeho módneho návrhára, ktorý ovplyvňoval módu od 60. rokov 20. storočia prakticky až dodnes.
Yves Saint Laurent sa narodil 1. augusta 1936 v meste Oran v Alžírsku rodičom Charlesovi a Lucienne Andrée Mathieu-Saint-Laurent. Jeho celé meno bolo Yves Henri-Donat-Mathieu Saint Laurent.
Vyrastal vo vile pri Stredozemnom mori so svojimi dvoma mladšími sestrami, Michelle a Brigitte. Pochádzal z dobrých pomerov. Jeho otec bol právnik a poisťovací maklér, ktorý navyše vlastnil reťazec kín.
Napriek tomu však jeho detstvo nebolo vôbec ľahké. Saint Laurent bol v škole nepopulárny a spolužiakmi často šikanovaný za to, že sa správal ako homosexuál. Mladý Saint Laurent to znášal veľmi zle, býval nervózny a chorľavý.
Útechu našiel vo svete módy. Rád skladal zložité papierové modely a už ako násťročný navrhoval šaty pre svoju matku a sestry. Vo veku 17 rokov ho matka vzala do Paríža na stretnutie s Michaelom de Brunhoffom, editorom francúzskeho časopisu Vogue.
O rok neskôr sa Saint Laurent ako dospievajúci chlapec natrvalo presťahoval do Paríža a prihlásil sa na prestížnu školu Chambre Syndicale de la Couture, kde jeho návrhy rýchlo získali pozornosť v odvetví.
Saint Laurent sa v tom čase dokázal presadiť aj v medzinárodnej súťaži International Wool Secretariat Prize, kde vyhral hneď tri kategórie zo štyroch. Štvrtú získal Karl Lagerfeld.
Netrvalo dlho, kým ho De Brunhoff predstavil veľkému návrhárovi, samotnému Christianovi Diorovi.
„Dior ma fascinoval, nemohol som pred ním ani hovoriť. Naučil ma základy môjho remesla. Nikdy nezabudnem na roky, ktoré som strávil po jeho boku,“ zdôveril sa Yves Saint Laurent médiám.
V roku 1955, ešte ako asistent, navrhol pre značku Dior večerné šaty pre americkú modelku Dorothy Virginiu Margaret Juba, známu skôr pod prezývkou Dovima. Jej fotografia v šatách medzi dvoma slonmi, ktorú odfotografoval Richard Avedon, obletela celý svet.
Keď Christian Dior v roku 1957 náhle zomrel, nebolo žiadnym prekvapením, že módny dom prevzal ako nový kreatívny riaditeľ jeho blízky spolupracovník, Saint Laurent.
Jeho prvá kolekcia bola veľkým úspechom, pretože sa niesla v duchu estetiky Dior. No od tej doby sa veci začali kaziť. Zákazníkom začala prekážať Saint Laurentova mladistvá arogancia a ďalšie kolekcie mali iba veľmi malú odozvu medzi – nie až tak mladou – klientelou módneho domu Dior.
V roku 1960 sa navyše všetko skomplikovalo.
PRELOMOVÝ ROK 1960
V roku 1960 bol Saint Laurent povolaný späť do svojej domovskej krajiny – do Alžírska, aby bojoval za jej nezávislosť. Nakoniec sa mu podarilo vyhnúť povolávaciemu rozkazu a zabezpečiť si výnimku zo zdravotných dôvodov.
Keď sa však vrátil naspäť do Paríža, zistil veľmi nepríjemnú vec. Vedenie značky Dior s ním z ničoho nič rozviazalo spoluprácu. Dramatické zníženie predajov a prílišné odbočenie od pôvodnej kreatívnej vízie módneho domu vyústili vo verejné prepustenie z funkcie muža, ktorý bol v tom čase považovaný za záchrancu francúzskej módy.
Na toto obdobie návrhár sám spomína ako na traumatizujúce a pravdepodobne tu sa prehĺbili jeho psychické problémy, ktoré ho neskôr prenasledovali až do jeho smrti. Celá kauza sa ťahala ešte nejaké obdobie, Saint Laurent žaloval značku za porušenie zmluvy. Súd mu dal nakoniec za pravdu a Dior mu bol nútený vyplatiť, na tú dobu obrovskú sumu, 48 000 libier.
ZALOŽENIE MÓDNEHO DOMU YSL
Získané peniaze a slobodu sa Saint Laurent rozhodol pretaviť na jedinečnú príležitosť. Spoločne so svojím partnerom a milencom Pierrom Bergeom si návrhár otvoril svoj vlastný módny dom. Rovnomennú značku Yves Saint Laurent založil v roku 1966.
A jeho načasovanie nemohlo byť lepšie. Miestne dámy bažili po originálnych a sviežich dizajnoch, a tak jeho módny dom rýchlo získal na popularite. Počas ďalších dvoch dekád doslova ovládol módny priemysel.
Jeho modely nosilo množstvo známych osobností, najmä modeliek a herečiek. Ženy obliekal do blejzerov a viest. Jeho typickým modelom bola priehľadná blúzka a overal.
V svojej tvorbe rád rozprával o jedinečnosti, individualite, sexuálnej slobode, ženskej sile a sebaúcte. Vo svojich kolekciách zdôrazňoval individualitu človeka bez ohľadu na pohlavie alebo farbu. Bavilo ho rozmazávať hranice medzi mužskou a ženskou módou. Yves bol známy svojím zoznamom vecí, ktoré sa mu páčili, a ktoré často využíval vo svojich kolekciách.
Najväčšiu slávu mu priniesla adaptácia mužského saka tuxedo na ženskú siluetu. Prispôsobenie mužskej garderóby na ženskú postavu zahŕňalo nosenie blejzera, čiže saka, kabáta Trench, šortiek, safari viest a nohavíc.
Zaujímavosťou je, že logo YSL navrhol sám Cassandre, najznámejší grafický dizajnér tej doby na svete.
DOSPELOSŤ ZNAČKY YVES SAINT LAURENT
V osemdesiatych rokoch bola značka Yves Saint Laurent skutočne ikonická. Až natoľko, že sa zakladateľovi ako prvému módnemu návrhárovi podarilo v roku 1983 získať sólo výstavu v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.
Značku viedol v tom čase Berge, ktorý neskôr pokračoval v riadení firmy Saint Laurent aj napriek tomu, že sa v roku 1986 so Saint Laurentom ako životní partneri rozišli.
Módny dom prekvital a zarábal veľké peniaze. Ale Saint Laurent bojoval. Stal sa osamelým a trpel závislosťou na alkohole a kokaíne.
Na začiatku 90. rokov sa Saint Laurent trochu spamätal a jeho návrhy boli takpovediac znovuobjavené módnou elitou. Na konci desaťročia však Saint Laurent opäť spomalil svoje pracovné tempo a eventuálne sa rozhodol spoločne s Bergem v roku 1999 módny dom predať.
Dom Yves Saint Laurent kúpila skupina Gucci, ktorá dosadila za kreatívneho riaditeľa Toma Forda, ktorý pôsobil v YSL do roku 2004, kedy jeho miesto prebral bývalý dizajnér pre Miu Miu Stefano Pilati. Od roku 2012 viedol značku Hedi Slimane. Posledná zmena vo vedení značky sa udiala v roku 2018, odkedy je na poste kreatívneho riaditeľa Anthony Vaccarello.
V januári 2002 usporiadal Saint Laurent svoju záverečnú módnu prehliadku, po ktorej odišiel do dôchodku do Marrákeša v Maroku. O päť rokov neskôr sa dizajnérovi dostalo veľkej pocty od samotného francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý ho uviedol do siene slávy významnej francúzskej Legion d’honneur.
V roku 1998 Yves Saint Laurent súhlasil s natáčaním dokumentárneho filmu z réžie francúzskeho režiséra Oliviera Meyrou. Tri roky sa okolo neho pohyboval s kamerou a zaznamenával jeho interakcie so zamestnancami i s priateľmi. Zaznamenával muža, ktorý strácal silu aj vplyv. Dokument bol zakázaný a nepublikoval sa až do roku 2007, kedy vyšiel pod názvom YVES SAINT LAURENT: THE LAST COLLECTIONS.
Yves Saint Laurent zomrel náhle, po rýchlej chorobe, 1. júna 2008 v Paríži na rakovinu mozgu.
V minulosti svet zažil mnoho dobrých návrhárov. Väčšina z nich sa dokázala presadiť iba v úzkom kruhu určitej klientely. Ale iba máloktorí mali taký vplyv na celé módne odvetvie, aký mal práve Saint Laurent. Bol to on, kto stanovoval štandardy módy v priebehu viacerých dekád. Zmenil nielen to, ako sa obliekame, ale aj to, čo si o sebe myslíme. Jeho vplyv je stále prítomný v móde, a to sa tak skoro pravdepodobne nezmení.