Na zozname vecí, ktoré treba zažiť a vidieť na vlastné oči, ju majú zapísanú nielen náruživí cestovatelia. Neskutočný prírodný fenomén a hra farieb robia z polárnej žiary divadlo, ktoré vyráža dych. Ste vyzbrojení dávkou trpezlivosti? V tom prípade stačí už len byť v správnom čase na správnom mieste.
PESTROFAREBNÝ TANEC MAGNETIZMU
Ak ste doteraz žili v presvedčení, že najkrajšiu polárnu žiaru zažijete na obľúbenom Islande, vyvedieme vás z omylu. Miest, kde sa dá jeden zo siedmich prírodných divov sveta vidieť je hneď niekoľko. Polárna žiara je svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do atmosféry. Alebo aj inak, spôsobujú ju slnečné erupcie či pre ešte jednoduchšiu predstavu, ide o tanec zemského magnetizmu so slnečným vetrom. Jej sfarbenie závisí od jednotlivých plynov v atmosfére, magnetické pole zase určuje jej tvar. Ak je polárna žiara modrej a červenej farby, z plynov prevláda dusík. Zelená farba poukazuje na prevahu kyslíka. Zaujímavosťou je, že pozorovať sa dá nielen na arktickom severnom póle a vidieť sa dá v špecifických prípadoch aj na Slovensku.
AURORE NAPROTI
Krajín, kde sa jedinečný prírodný úkaz vyfarbuje v celej svojej kráse je hneď niekoľko. Ideálnym časom na pozorovanie aurory je začiatok jari, koniec jesene a zimné mesiace. Z miest sa dá vyberať, pričom každé z nich má svoje špecifiká. Island sa teší najväčšej obľube. Vo Švédsku sú vraj na sledovanie polárnej žiary najlepšie podmienky, a v Kanade sa nachádza miesto, kde je k videniu až 200 dní v roku. Na takej Aljaške si ju môžete vychutnať dokonca z lode. Kam by ste sa vybrali vy?
KANADA – YELLOW KNIFE
Nachádza sa približne 400 km od Polárneho kruhu a kedysi banícke mesto, ktoré je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií, jedného z troch teritórií v Kanade sa medzi turistami teší veľkej obľube aj vďaka tomu, že polárnu žiaru majú takpovediac na dosah väčšinu dní z roka. Vďaka tomu, že sa mesto nachádza blízko severného pólu, jedinečné farebné divadlo možno na tomto mieste pozorovať až 200 dní v roku. Sledovať nočnú oblohu zo skleneného iglu? Nič, čo by bolo na tomto mieste nemožné.
ALJAŠKA – FAIRBANKS
Najväčší štát USA nachádzajúci sa v najseverozápadnejšej časti severoamerického kontinentu okrem iných krás láka davy turistov a nadšencov neobvyklých úkazov aj na sledovanie polárnej žiary. Šanca, že práve na tomto mieste ju zaručene uvidia je 90%. Azda jediné, čo na tomto mieste neplatí je odporúčaný čas. Aurora sa predvádza najviac od augusta až do apríla. Netradičný zážitok sa dá prežiť ešte netradičnejšie, ak sa vydáte na plavbu loďou. Samozrejme v noci.
ŠVÉDSKO – LAPONSKO
Nie, nie. Laponsko nie je len domov Santa Clausa. V jeho švédskej časti, konkrétne v národnom parku Abisko sa pravidelne odohráva farebné divadlo rôznych tvarov, ktoré len tak ľahko niečo neprekoná. Polárna žiara v tejto časti Švédska je k videniu takmer každú noc od jesene do skorej jari a vraj sú na jej sledovanie práve tu najlepšie podmienky na svete. Nič nenechávajte na náhodu, tu o prírodnú estrádu rozhodne neprídete.
ISLAND – AKUREYRI
Ostrovný štát je azda prvým, ktorý pri slovnom spojení polárna žiara vysloví každý z nás. Skutočne ide o ideálne miesto na jej sledovanie. Predovšetkým v okolí hory Kirkjufell alebo druhého najväčšieho mesta Akureyri, ležiaceho na severe ostrova v blízkosti severného pólu. Island však ponúka množstvo aktivít, prírodných krás a dychberúcich zážitkov. Preto, ak sa vám polárnu žiaru nepodarí vidieť hneď, dajte jej čas. Čas, aby sa mohla vyfarbiť v plnej svojej kráse ako odmena za čas strávený na prenádhernom ostrove.
Titulná fotografia: pexels.com