STONEHENGE: ZÁHADNÉ ANGLICKÉ KAMENNÉ STĹPORADIE OPRADENÉ POVESŤAMI

Najfascinujúcejšia anglická pamiatka sa hrdo radí medzi svetové atrakcie. Zahalená rúškom tajomstva, množstvom bájok, mýtov a dohadov vedcov láka turistov z celého sveta. Pohrebisko, obradné miesto alebo najstaršie slnečné hodiny? Čo všetko o Stohenege vieme a kde je ukrytá skutočná pravda?

IKONICKÝ MONUMENT PRAVEKEJ EURÓPY

Kamenná stavba, jedna z najznámejších pamiatok Anglicka sa nachádza v grófstve Wiltshire na juhu Anglicka, iba 3 kilometre od Amesbury, 13 kilometrov od známejšieho Salisbury a 140 kilometrov od hlavného mesta Londýn. Kruhová stavba z obrovských kameňov Stonehenge, ktorú netreba absolútne predstavovať, bola postavená pred vyše 5000 rokmi. Samotný názov sa skladá z dvoch slov – „stone“, čo v preklade znamená kameň a slova „henge“, ktorým sa označuje typ práve kruhovej stavby. Tieto stavby sú typické výlučne pre Veľkú Britániu a vo väčšine prípadov predstavovali miesta slúžiace na rôzne rituály či pohreby. Samotný monument Stonehenge, ktorého jadro tvoria 5 ton vážiace bloky pieskovca usporiadané do tvaru podkovy. Desiatky blokov doleritu a asi 60 pieskovcových monolitov po obvode údajne slúžil ako slnečné hodiny. Kde je však ukrytá skutočná pravda a je vôbec možné ju odhaliť?

SLNEČNÉ HODINY Z DOBY KAMENNEJ

Stavba používaná až do doby bronzovej bola postavená v niekoľkých etapách a viažu sa k nej mnohé mýty a povesti. Azda najstaršou je tá z čias kráľa Artuša, podľa ktorej nechal postaviť Stonehenge čarodejník Merlin za pomoci obra a slúžiť mal nielen na čary, ale aj na liečenie. Zaujímavosťou je, že celý komplex je postavený tak, že slnko svieti priamo do jeho stredu. Pri východe slnka, ako aj pri jeho západe. Tak či onak, ohľadom účelu a pravého významu stavby sa vedú mnohé polemiky. V hre je niekoľko možností a tak sa vedci, historici aj archeológovia dodnes sporia, či Stohenge bol keltským chrámom, miestom konania náboženských rituálov, observatóriom či pohrebiskom. Faktom však ostáva, že pod stavbou sa naozaj našli pozostatky a spopolnené kosti dospelých aj detí. Na strane druhej sa historici zhodli na tom, že Stonehenge bol farmármi migrujúcimi z dnešného Turecka do Británie postavený v mladšej dobe kamennej. Ďalšie etapy majú na svedomí už migranti z Holandska.

KAMENE Z NÁLEZISKA VO WALESE

Od roku 1986 je architektonicky najprepracovanejšia prehistorická kamenná stavba zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. A niet sa čomu čudovať. Dychberúca nie je len súčasná podoba zachovaného monumentu, rozprestierajúca sa na takmer 26 m2, ale aj samotný spôsob ako sa údajne budoval. Niekoľko tonové kamene, ktoré boli dokonca prepravené z náleziska vo Walese, ktorý je vzdialený až 250 km stavitelia presúvali na pltiach, drevených saniach či dokonca ľadových kryhách. Naopak, ich vztýčenie bolo možné za pomoci lán a drevených stĺpov.

5 ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O STONEHENGE

  1. KAMENE MAJÚ SVOJE MENÁ

Stavba pozostáva aktuálne asi z 80 kusov kameňov, najťažší váži okolo 30 ton, menšie asi 2 až 3 tony. Niektoré z nich dokonca majú svoje mená či označenia, v ktorých možno hľadať istý druh odkazu. Najviac skloňovaným je „The Slaughter Stone“ – Jatočný kameň, o ktorom sa hovorí aj to, že v momentoch, ako opršal a dažďová voda zreagovala so železom, pripomínala vďaka červenej farbe krv. Známe sú aj kamene s číslami, kameň oltárny, oporné kamene či kameň päty, ku ktorému sa viaže ďalšia z legiend.

  1. V RUKÁCH SÚKROMNÉHO VLASTNÍKA

Prekvapivo, od 12. storočia bol Stonehenge v rukách súkromného vlastníka. Tými poslednými boli Cecil a Mary Chubbovci, ktorí v roku 1915 v aukcii pozemok aj s monumentom vydražili za smiešnych £6.600. Napriek právoplatnému vlastníctvu však svoj majetok po 3 rokoch odovzdali štátu a dodnes sa oň stará organizácia English Heritage.

  1. SLÚŽIL PRE CHORÝCH PÚTNIKOV?

Počuli ste už o liečivej sile modrej skalice? Prehistorickí ľudia áno a v magické účinky takýchto kameňov verili natoľko, že podľa niektorých historikov bol Stonehenge naozaj aj miestom, kde sa stretávali a v zázrak verili chorí pútnici. Od určitej doby sa na tomto mieste oslavuje vždy 21. júna letný slnovrat.

  1. 7 DIVOV SVETA

Výnimočná stavba si zaslúži výnimočné zaradenie. Aj preto Stonehenge patrí medzi 7 divov sveta. Má to však jeden háčik. Hoci stavba pochádza približne z rovnakého obdobia ako egyptské pyramídy, nepatrí medzi 7 divov starovekého sveta, ale sveta stredovekého.

  1. SÚČASŤ FILMOVÝCH TRHÁKOV

Jedinečné miesto, vzhľad, ale aj atmosféru celého okolia Stonehenge s veľkou obľubou používajú vo veľkolepých snímkach aj filmoví tvorcovia. Prehistorická anglická stavba sa objavila v dobrodružnom filme Kráľ Artuš, Prázdniny v Európe, Transformers: Posledný rytier, Apokalypsa: Posledný deň Zeme, ale aj v obľúbenom animovanom rodinnom filme Doba ľadová. Ak sa vám doposiaľ nesplnilo vidieť túto stavbu na vlastné oči, nechajte sa uniesť čarom Stonehenge niektorým zo spomenutých filmov.

Titulná fotografia: pexels.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
MÁ MRKVA SKUTOČNE MAGICKÚ MOC NA ZLEPŠENIE ZRAKU? PRAVDA, KTORÁ STOJÍ ZA TÝMTO POPULÁRNYM MÝTOM

MÁ MRKVA SKUTOČNE MAGICKÚ MOC NA ZLEPŠENIE ZRAKU? PRAVDA, KTORÁ STOJÍ ZA TÝMTO POPULÁRNYM MÝTOM

Ako každému malému dieťaťu sediacemu pri obede, určite aj vám rodičia

Next
KAŠMÍRSKE KOZY: ŽIVÝ ZDROJ NAJDRAHŠÍCH MATERIÁLOV NA SVETE

KAŠMÍRSKE KOZY: ŽIVÝ ZDROJ NAJDRAHŠÍCH MATERIÁLOV NA SVETE

Kašmírske kozy sú zaujímavým a fascinujúcim druhom zvierat, ktoré sa vyskytujú v

You May Also Like