„Len veľmi málo je treba k šťastnému životu – to všetko je v tebe, v tvojom spôsobe myslenia.“ Ak sa s týmto výrokom Marcusa Auréliusa stotožňujete, ste na najlepšej ceste stať sa stoikom ako vystrihnutým zo starovekého Grécka či Ríma.
ANTICKÝ STOICIZMUS
Filozofické učenie, ktoré vzniklo koncom 4. storočia pred Kristom má svoje základy v starovekom Grécku a medzi jeho hlavných predstaviteľov patril okrem Marcusa Auréliusa a Senecu aj Epiktótes. A v čom samotný stoicizmus spočíval? V blaženosti! Človek sa podľa starej antickej filozofie stane šťastným iba tak, že bude žiť v súlade s rozumom, prírodou, ovládne svoje vášne aj túžby. Zjednodušene, vystačí si s tým, čo má a kde sa práve nachádza. Stoici učili nielen to, že ľudská duša je súčasťou svetového celku, ale tiež to, že život človeka je predurčený a nemožno ho zmeniť. Iba ho prijať a naučiť sa žiť.
Úspešný človek dokáže dať udalostiam vlastnú farbu… všetko, čo sa mu prihodí, obráti k svojmu prospechu. Seneca
3 HLAVNÉ PRINCÍPY
Kým jadrom stoicizmu bolo učenie o blaženosti, vedúcou myšlienkou tohto filozofického smeru bola snaha nájsť a spracovať morálne zásady pre vtedajšieho človeka. Múdrosť a inšpiráciu hľadali v myšlienkach Diogena zo Sinopy, Antisténa aj starogréckeho filozofa Sokrata. Stoici tiež zastávali názor, že poznanie sa zakladá na jednotlivých zmyslových predstavách a aj preto filozofiu delili na logiku, etiku a fyziku.
- LOGIKA – chápali ju ako náuku o jazyku, aj preto sa považujú za predchodcov semiológie, teda všeobecnej teórie o znakoch.
- ETIKA – poukazujú na to, že je potrebné dosiahnuť vyrovnaný stav – apateu, kedy sa dokážeme oslobodiť od všetkých vášní.
- FYZIKA – od Herakleita preberajú pojem logu, ktorý predstavuje neodvratný osud sveta.
STOICIZMUS DNEŠNEJ DOBY?
Možno vám rukami prešlo už niekoľko kníh motivačnej literatúry a ak sa vrátite myšlienkami k niektorej z nich, zistíte, že od stoicizmu v zásade nemajú ďaleko. Učia nás, aby sme žili v prítomnosti, boli vďační za to, čo máme a nepozerali tým smerom, kde nám niečo chýba. Aby sme žili v harmónii, spokojnosti a bez strachu z nejasných zajtrajškov. Pretože minulosť nezmeníme, budúcnosť nepoznáme a dnešok je jediným dňom, ktorý môžeme prežiť naplno a podľa svojich predstáv. Stoicizmus sa teší znovu objavenej popularite plným právom!
Je len jediná cesta ku šťastiu – prestať sa trápiť nad tým, čo je mimo našej moci. Epiktétos
Titulná fotografia: dailystoic.com