SADNITE SI NA ZADOK PRED STANOM LEE A JEHO RÍŠOU SUPERHRDINOV

Najväčšia osobnosť komiksového sveta, Stan Lee, sa pred dvoma rokmi vo svojich úctyhodných 95 rokoch pobral do superhrdinovského neba, a preto si dovoľujeme venovať mu pár spomienkových riadkov. Nikdy však neviete, či tu medzi nami stále nepoletuje ako jedna z jeho ikonických postáv so superschopnosťami.

STAN JE NA SVETE

Vlastným menom Stanley Lieber uzrel svetlo sveta 28. decembra 1922. Takže pre svojich rodičov bol krásnym dodatočným vianočným darčekom. Jeho životný príbeh sa začína v New Yorku, kde v chudobných pomeroch svojej rodiny vyrastal. Otec bol krajčírom a po Veľkej hospodárskej kríze sa mu zákazky zminimalizovali natoľko, že celá Stanova rodina žila v apartmáne len s jednou spálňou a vtedy si Stan povedal, že takto on žiť nechce.

PÍŠEM NEKROLÓGY DO NOVÍN

Stan navštevoval strednú školu v Bronxe a už popri štúdiu sa venoval tak trochu bizarnému písaniu nekrológov do novín alebo tlačovým správam pre Národné centrum tuberkulózy, pracoval doslova len ako kancelárska posila. V detstve a mladosti ho ovplyvnilo čítanie kníh a sledovanie filmov, z čoho sa zrodil aj jeho sen napísať raz Veľký americký román.

31 ROKOV SVOJHO ŽIVOTA SOM ZASVÄTIL MARVEL COMICS

Osudovou zhodou okolností jedna zo Stanleyho sesterníc bola manželkou Martina Goodmana, majiteľa vydavateľstva Timely Comics (v 60. rokoch premenované na Marvel Comics), a tak sa Stan dostal do sveta, ktorý sa mu neskôr stal životným poslaním. V roku 1939 napísal prvé dve strany textu do legendárneho Captain America a podpísal sa ako Stan Lee, stále ešte neupustil od sna napísať niečo literárne veľké a hodnotné a nechcel, aby sa jeho meno spojovalo len s „obyčajnými“ komiksmi.

Stan Lee zachytený na fotografii z roku 1950 počas práce v spoločnosti Timely Comics. (Zdroj: abc.net.au)

Neskôr ho jeho manželka podporila v tom, aby sa venoval veciam, ktoré ho naozaj bavia a prestal myslieť na umelo vytvorenú predstavu o perfektnom románe. A ako to už býva, žena mala opäť pravdu. Stanovi sa ani nesnívalo, že veľkolepých diel a hlavne postáv stvorí hneď niekoľko a u čitateľov a neskôr aj divákov budú mať obrovský úspech.

V DVADSIATKE EDITOROM A ZÁSAH ARMÁDY DO ŽIVOTA

Lee začal v spomínanom vydavateľstve pracovať s editorom Joem Simonom a hlavne ilustrátorom Jackom Kirbym na sérii Captain America. Všetko zo začiatku fungovalo perfektne, avšak chalani po menších nezhodách odchádzajú po troch rokoch spolupráce do vydavateľstva DC Comics. Vďaka tomuto kroku sa Stan stáva vo svojich 20 rokoch editorom a hlavným scenáristom v Timely Comics, kde môže naplno prejaviť svoju kreativitu. Nie je však vždy všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá, a s príchodom druhej svetovej vojny musí Stanley na nejaký čas opustiť svoju vášeň a narukovať k Signal Force, kde pracuje ako armádny scenárista pre výcvikové filmy, píše manuály, slogany a vyslúži si tak trefnú prezývku „dramatik“.

(Zdroj: cultstories.altervista.org)
Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
SME VĎAKA HNEVU ÚPRIMNEJŠÍ? TAKÝTO JE NÁZOR ODBORNÍKOV

SME VĎAKA HNEVU ÚPRIMNEJŠÍ? TAKÝTO JE NÁZOR ODBORNÍKOV

Zvyčajne nám po čase hlava takpovediac vychladne a uvedomíme si, že sme urobili

Next
NAUČTE SA VYCHÁDZAŤ Z KOMFORTNEJ ZÓNY

NAUČTE SA VYCHÁDZAŤ Z KOMFORTNEJ ZÓNY

Ako by ste charakterizovali termín komfortná zóna?

You May Also Like