Veríte na minulé životy a udalosti, ktoré ste už kedysi prežili? Možno ste sa nad touto témou nikdy nezamýšľali, a možno ste ju opatrne skúmali. Možno ste sa k regresnej terapii priklonili práve v časoch, kedy vám prežívanie života v prítomnosti nerobilo radosť a skôr prinášalo problémy. Vrátiť sa späť je bezpečné a často veľmi oslobodzujúce. Ako vlastne regresná terapia prebieha a prečo je jej súčasťou aj katarzia?
TERAPIA MINULÝCH ŽIVOTOV
Pýtate sa, kde sa vzala? Regresia do minulých životov nie je žiadnym novodobým fenoménom ani výmyslom. Svoj boom zažíva už niekoľko rokov. O čosi viac sa o nej začalo hovoriť konkrétne v 70-tych rokoch 20. storočia. A o čo vlastne ide? Pomocou regresnej terapie sa dokážete vrátiť do minulého života a nájsť pôvod problému či problémov viacerých, ktoré prežívate v súčasnosti. Ak si klepkáte na čelo, že na vyriešenie toho, čo vás trápi nepotrebujete ani rady odborníkov a tobôž vrátiť sa späť v čase, zadržte. Ono taký regres je rýchly, bezbolestný a takmer s okamžitým výsledkom. Často je takpovediac jedinou cestou, ako sa rôznych foriem strachu, paniky, tráum, zlých vzťahov či opakujúcich sa situácii zbaviť. Čo ak je riešením prežiť všetko „zlé“ opäť raz v minulom živote a vyčistiť, aby sa to tu a teraz do nekonečna neopakovalo?
PRINCÍPY REGRESIE
Či veríte alebo nie, existuje jednoduché pravidlo, ktoré hovorí o tom, že ak sa niečo dookola opakuje, pôvod všetkého alebo blok treba hľadať v minulosti. Regresia pomáha uzdraviť zážitky, ktoré nám spôsobili práve v minulosti emočné zranenie. Zároveň vychádza z predpokladu, že si v priebehu života uchovávame zážitky a spomienky, na základe ktorých na podobné situácie v živote reagujeme. Ide zväčša o negatívne správanie a „úlohou“ regresnej terapie je preto pôvod nájsť a vyliečiť. A často aj opakovane prežiť, teda prejsť katarziou. Regresná terapia dáva možnosť spracovať problémy z nedávnej minulosti, z detstva, prenatálneho obdobia aj z minulých životov. Ešte stále pochybujete? Možno vás presvedčí fakt, že prežité traumy nás ovplyvňujú nielen v prežívaní, konaní a rozhodovaní. Prejaviť sa môžu aj na fyzickom tele ako choroby a ťažkosti, s ktorými si neviete dať rady.
PREŽITE ICH ZNOVA
Kladiete si otázku, kto by chcel dobrovoľne zažiť niečo negatívne a „ochutnať“ ako chutí trauma? A čo keby vám niekto povedal, že to bude poslednýkrát, kedy vám bude skutočne „zle“? Regresná terapia dáva totiž možnosť znova si prejsť udalosti vzniku tráum a efektívnejšie riešiť problémy v súčasnosti. Regresná terapia rieši príčiny problémov a nie ich dôsledky. Dobrou správou však je, že na každý problém existuje riešenie, ktoré pomocou tejto terapie môžeme nájsť a vyriešiť k spokojnosti.
AKO REGRESNÁ TERAPIA PREBIEHA?
Každý z nás je jedinečný, rovnako ako problémy, ktoré nás trápia. Priebeh regresnej terapie sa nedá unifikovať. V zásade však ide o veľmi individuálne a intuitívne sedenie. Terapeutické sedenie môže podstúpiť každý, kto je schopný komunikovať. Prebieha pri plnom vedomí so zatvorenými očami a celý proces sa dá prirovnať k vedenej meditácii. Po celý čas o všetkom viete, komunikujete, všetko si pamätáte.
KEDY POMÔŽE?
Regresná terapia prináša okrem riešenia samotného problému aj úľavu, vnútornú silu, radosť zo života, ľahkosť, motiváciu, rovnováhu prijímania a dávania, rozpustenie hnevov či strachov, spoznanie vlastnej hodnoty, uzdravenie a zharmonizovanie vzťahov. Dokonca aj vitalitu po vyhorení. Kedy ju podstúpiť? Rovnako, ako pri čomkoľvek inom, aj v tomto prípade platí, že rozhodnúť a chcieť musíte vy sami. Žiadne prehnané odporúčania a nátlak neprinesú želaný efekt a ľahkosť prežívania terapie. Zamyslieť sa nad jej prínosom môžete, ak:
- trpíte nedôverou v seba
- prenasledujú vás strachy a fóbie
- máte zdravotné problémy
- nedarí sa vám dosiahnuť to, po čom túžite
- chcete zlepšiť vzťahy
- túžite zmeniť nedostatok na hojnosť
- hľadáte svoju vlastnú cestu
- chcete zastaviť opakovanie sa tých istých situácií
- skúšate sa oslobodiť od rôznych pút
INÝMI SLOVAMI
Regresná terapia je teda psychoterapeutická metóda, ktorá sa zaoberá prehľadaním a prepracovaním traumatických alebo významných udalostí z minulosti pacienta. Terapeut môže pacienta viesť späť do detstva alebo dokonca do predchádzajúcich životov (v prípade, ak sú súčasťou terapeutického rámca).
Cieľom regresnej terapie je prepátrať nevyriešené problémy, traumatické zážitky, vzťahové problémy alebo iné ťažkosti z minulosti, ktoré môžu ovplyvňovať súčasné správanie, emócie, vzťahy a životný štýl jednotlivca.
Táto metóda môže byť vykonaná prostredníctvom hypnózy, meditácie alebo iných techník uvoľnenia a koncentrácie.
Regresná terapia je niekedy kritizovaná kvôli nedostatku vedeckých dôkazov o jej efektívnosti a potenciálnych rizikách, ako je vytvorenie falošných spomienok. Je dôležité, aby bola vykonávaná kvalifikovanými profesionálmi.
Titulná fotografia: pexels.com