LEVANDUĽA A JEJ ÚČINKY NA ZDRAVIE

Levanduľa. Zrak pritiahne jej magicky fialová farba, čuch opantá dokonalá vôňa a telo sa poteší jej liečivým účinkom. Levanduľa je bylina pôvodom zo severnej Afriky a hornatých oblastí Stredozemného mora. Pestuje sa aj na výrobu éterického oleja, ktorý pochádza z destilácie kvetov niektorých druhov levandule. Olej má kozmetické využitie, ale používa sa aj v lekárstve. Dokáže doslova zázraky.

Rýchle fakty o levanduli:

  • Levanduľa sa pestuje v severnej Afrike a stredomorských hornatejších oblastiach hlavne pre jej všestranné využitie ako éterického oleja.
  • Liečivé prínosy levandule boli preukázané pri liečbe úzkostí, plesňových infekcií, vypadávania vlasov a hojení rán.
  • Pomáha pri zmiernení príznakov depresie, vysokého krvného tlaku, nevoľnosti, menštruačnej bolesti alebo ekzému.
  • Levanduľa nie je schválená Úradom pre potraviny a liečivá (FDA) a nemala by sa používať namiesto schválených a predpísaných liekov.

Použitie levandule

Levanduľa sa dá destilovať na éterický olej a má celý rad lekárskych využití. Bylina sa používa vo vôňach a šampónoch na čistenie pokožky. Dá sa kúpiť bez predpisu v lekárňach a niektoré verzie sa používajú na pridanie príchute alebo arómy do pečiva a potravín. S levanduľou je spojených aj veľa liečivých vlastností, ktoré podporujú zdravie organizmu.

Výhody vzácnej byliny

Levanduľový olej má pravdepodobne antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť drobné popáleniny a uhryznutia. Olej dokáže pozitívne zmierniť príznaky úzkostí, nespavosti, depresie a nepokoja. Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia levandule ako čaju môže pomôcť pri zažívacích problémoch, ako sú zvracanie, nevoľnosť, črevný plyn, žalúdočné ťažkosti a opuch brucha. Okrem toho, že pomáha pri tráviacich problémoch, sa levanduľa používa na zmiernenie bolesti hlavy a zubov. Môže sa tiež použiť na zabránenie vypadávaniu vlasov.

Plesňové infekcie

Štúdia uverejnená v Journal of Medical Microbiology zistila, že levanduľový olej by mohol byť účinný v boji proti antimykotickým rezistentným infekciám. Vedci zistili, že olej bol smrteľný pre celý rad infekcií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie kože. V štúdii o destilovaných éterických olejoch z rodu Lavandula genus sa zistilo, že ničia membrány plesňových buniek. Štúdia ukázala, že levanduľa z rodu genus vykazuje protiplesňové účinky v širokom spektre.

Hojenie rán

Štúdia publikovaná v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine porovnávala účinky niekoľkých spôsobov liečby hojenia rán. Vedci porovnali účinky transkutánnej elektrickej stimulácie nervov (TENS), soľného roztoku, povidón-jódu a levanduľového oleja. Ako pokusné zvieratká sa obetovali laboratórne myšky, ktorých rany sa však celkom zacelili. Autori štúdie poznamenali, že rany sa uzavreli rýchlejšie v skupinách TENS a levanduľového oleja než v kontrolných skupinách. Tieto objavy naznačujú, že levanduľa má urýchľujúci účinok na hojenie rán.

Strata vlasov

Levanduľa je pravdepodobne účinná pri liečbe alopécie areata. Je to stav, pri ktorom vlasy vypadajú z niektorých alebo zo všetkých častí tela. Výskum z roku 1998 ukazuje, že levanduľa môže podporovať rast vlasov až o 44 percent po 7 mesiacoch liečby. V nedávnej štúdii vedci zistili, že použitie levanduľového oleja na chrbát myší pomohlo podporiť rast vlasov v priebehu 4 týždňov.

Úzkosť a súvisiace stavy

Ukázalo sa, že vôňa levandule znižuje úzkosť pred návštevou zubára. V článku v medzinárodnom časopise Journal of Psychiatry in Clinical Practice sa hodnotí účinnosť lieku Silexan pre pacientov s rôznymi poruchami úzkosti. Silexan je prípravok z levanduľového oleja dostupný v želatínových kapsulách s obsahom 80 miligramov. Vedecký tím zistil, že Silexan mal do 2 týždňov zmierňujúci účinok na pacientov s generalizovanou alebo subsyndromálnou úzkosťou. Vedci tiež zistili, že vôňa levandule môže pomôcť pacientom, ktorí pociťujú úzkosť pri návšteve zubára.

Vedci teda namerali úroveň úzkosti u zubára 340 dospelým pacientom počas ich čakania v čakárni. Polovica pacientov bola vystavená levanduľovej vôni, zatiaľ čo druhá polovica nebola. Tím vedcov zistil, že osoby vystavené vôni levandule hlásili nižšie hodnoty úrovne úzkosti v porovnaní s ostatnými pacientmi. Upokojujúci účinok levandule bol prítomný bez ohľadu na typ plánovaného stomatologického vyšetrenia.

Kritsidima, ktorý uskutočnil štúdiu, dospel k záveru: „Naše zistenia naznačujú, že levanduľa by sa jednoznačne mohla použiť na účinné zníženie úzkosti v čakárňach. Zdá sa, že levanduľa neovplyvňuje obavy z budúcich zubných návštev. Ukázalo sa však, že počas ošetrovania/čakania na ošetrenie poskytuje pocit pokoja.”

Bolesť po tonzilektómii u detí

Ukázalo sa, že levanduľový olej znižuje množstvo liekov proti bolesti potrebných po tonzilektómii. Tím vedcov z Iránskej lekárskej univerzity v Isfahane vykonal štúdiu, aby určil, či aromaterapia esenciálnym olejom Lavandula angustifolia môže po odstránení mandlí zmierniť bolesť u detí. Štúdia zahŕňala 48 detí vo veku 6 až 12 rokov. Náhodne boli rozdelení do dvoch skupín po 24 účastníkov. Jedna skupina brala lieky proti bolesti spolu s levanduľou a druhá brala len lieky proti bolesti. Frekvencia použitia acetaminofénu každého dieťaťa a nočné prebudenie v dôsledku bolesti sa sledovali 3 dni po operácii. Merala sa aj intenzita bolesti. Acetaminofén je tiež známy ako tylenol alebo paracetamol a ukázalo sa, že skupina aplikujúca levanduľový olej používa acetaminofény menej často. Neexistoval však žiadny významný rozdiel v ich vnímaní intenzity bolesti alebo v tom, ako často sa v noci prebúdzali. Keďže bola vzorka detí veľmi malá, je potrebný ďalší výskum na úplné potvrdenie levanduľového oleja ako účinného prostriedku proti bolesti.

Predmenštruačné emočné príznaky

Zanietení vedci tiež skúmali, či levanduľa dokáže zmierniť predmenštruačné emočné príznaky. Mnoho žien v reprodukčnom veku prežíva v predmenštruačnej fáze celý rad symptómov, bežne známych ako predmenštruačný syndróm (PMS). Napriek tomu, že PMS je bežný jav, žiadna liečba sa všeobecne nepovažuje za účinnú. Výsledkom je, že mnoho žien sa obracia na alternatívne terapie, napríklad na aromaterapiu. Do tejto štúdie sa zapojilo 17 žien vo veku 26 rokov s miernymi až stredne ťažkými predmenštruačnými príznakmi. Účastníci strávili jeden menštruačný cyklus bez liečby levanduľovou aromaterapiou a ďalší podstúpili levanduľovú aromaterapiu. Štúdia dospela k záveru, že levanduľová aromaterapia v mnohých prípadoch zmiernila predmenštruačné emočné príznaky.

Aké máte skúsenosti s levanduľou Vy? Podeľte sa v komentári.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
HUBERT DE GIVENCHY & AUDREY HEPBURN: PRÍBEH O PRIATEĽSTVE A MÓDE

HUBERT DE GIVENCHY & AUDREY HEPBURN: PRÍBEH O PRIATEĽSTVE A MÓDE

Kultový francúzsky módny návrhár Hubert de Givenchy bol známy svojimi

Next
MEGA REALISTICKÉ POTRAVINÁRSKE UMENIE TJALFA SPARNAAYA

MEGA REALISTICKÉ POTRAVINÁRSKE UMENIE TJALFA SPARNAAYA

Zoznámte sa s holandským umelcom, ktorý premieňa potraviny a jedlo, ako sú

You May Also Like