Hydromasážna terapia funguje prioritne na striedaní teplej a studenej vody v oblasti nôh. Špeciálny chodník je navrhnutý tak, aby podporil krvný obeh a nielen ten. Dobrou správou je, že najznámejšiu a najpoužívanejšiu formu vodoliečby môžete absolvovať nielen v kúpeľoch, wellness centrách ale aj v pohodlí domova.
SEBASTIAN KNEIPP
Tie najúčinnejšie veci sú zväčša zadarmo. Práve to si možno povedal aj nemecký kňaz a liečiteľ Sebastian Kneipp, ktorý v roku 1849, vtedy ako študent teológie, hľadal spôsob ako bojovať s tuberkulózou. V ťažkom zdravotnom stave začal aplikovať ochladzovacie procedúry a to priamo kúpaním v Dunaji či prechádzkou po rannej rose. Studený kúpeľ striedal s metódami, pri ktorých vlastné telo naopak zahrial. Po rokoch praktizovania chladu a tepla a ukončení štúdia vyzdravel. Vyštudovaného kňaza vlastná skúsenosť natoľko nadchla, že sa princípom vodoliečby naďalej venoval a ich spojitosti študoval. Nielen na sebe, ale aj na skupine zdravých či chorých ľudí. Všetky poznatky, výsledky a metódy zhrnul v knihe „My water cure“ a od tých čias sa jeho procedúry využívajú nielen v kúpeľoch po celom svete.
Pri správnom použití je voda najprirodzenejší, najjednoduchší, najdostupnejší – a pri správnom použití aj najbezpečnejší liečivý prostriedok. Sebastian Kneipp
ČO JE KNEIPPOV CHODNÍK?
Princíp mimoriadne účinnej hydromasážnej procedúry spočíva v striedaní studenej a teplej vody, pričom sú masírované chodidlá. Kneippov chodník alebo kúpeľ tvoria dve malé oddelené bazény s teplotou 10-16°C a 40-50°C, ktorých dno tvoria kamienky alebo špeciálna nerezová úprava s 3D výstupmi. Liečebná sila kombinácie vody s výrazne rozdielnou teplotou a pohybom sa Kneippovi osvedčila a tak ju posunul ďalej medzi ľudí. Jej cieľom je prechádzanie či prešľapovanie medzi bazénmi s rozdielnou teplotou. Kým v studenej časti sa odporúča stráviť len niekoľko sekúnd, v teplej sa nohy prehrievajú aj minútu či dve.
NAJSKÔR TEPLÁ, POTOM STUDENÁ
Teplá voda organizmus upokojí a spomalí činnosť orgánov. Aj to je dôvod, prečo Kneippov kúpeľ vždy začína teplou vodou, aby sa telo zahrialo. Následne sa nohy ponárajú do studenej vody, ktorá osvieži telo aj myseľ a zvýši vnútornú aktivitu. Kamene na dne nádoby zároveň pôsobia ako reflexná masáž a masírovaním chodidiel prichádza nielen k rozprúdeniu krvného obehu a ciev. Striedanie teplôt vody je nielen liekom lokálnym, ale pôsobí tiež na nervové zakončenia, vnútorné orgány a vyplavovanie toxínov z tela či naštartovanie metabolizmu.
ZDRAVOTNÉ BENEFITY KÚPEĽA
O tom, že voda je najlepší liek, ktorý je na dosah takmer každému, netreba absolútne pochybovať. Inak by jej osvetu nerobil ani sám Sebastian Kneipp. Osobná skúsenosť je predsa neprenosná. Hydromasážna terapia funguje v zásade na princípe otužovania, ktorého cieľom je rovnako nabudenie organizmu ako aj jeho funkcií. Okrem rozprúdenia krvi sa rozprúdi aj lymfa, žily sa rozširujú a zmršťujú. Účinky Kneippovho kúpeľa sú však oveľa širšie. Pomáha pri bolestiach kĺbov, hlavy, aj pri častých migrénach. Ocenia ho aj pacienti s poúrazovými stavmi, kŕčovými žilami, poruchami spánku, nadváhou aj celulitídou. A ak vás trápi oslabená imunita, či časté prechladnutia, vstúpte do vody tiež.
DOMÁCI WELLNESS
Nemáte možnosť absolvovať kúpeľ pravidelne na špecializovaných pracoviskách? Urobte si doma vlastný wellness, no ešte predtým sa na nové začiatky nalaďte chôdzou naboso v záhrade či po lúke. Skúsite to ako Kneipp s rannou rosou? Na domáci kúpeľ si pripravte dve nádoby, na dno ktorých poukladáte okrúhle kamene a nalejte vodu. Nezabudnite na jej optimálnu teplotu, ale aj čas, ktorý v nej strávite.
Akú skúsenosť máte s Kneippovým kúpeľom vy?
Titulná fotografia: spadreams.com