„Padá hviezda, niečo si želaj!” Tak toto dokáže povedať každý. Ale priať si niečo tak, aby sa to skutočne splnilo, je oveľa zložitejšie. Všetko, čo človek vytvoril, vzniklo z myšlienky. Svet okolo nás je taký, ako o ňom zmýšľame, a život si často nevedomky svojimi myšlienkami utvárame. Napriek tomu často nevieme, ako dosiahnuť svoj sen a ako si splniť to, čo si v hĺbke duše prajeme. O tom, že v myšlienke je sila, nepochybujú ezoterici ani niektorí vedci, ktorí sa domnievajú, že ľudský mozog vysiela elektromagnetické žiarenie veľmi krátkych vlnových dĺžok, ktoré môžu nejakým spôsobom ovplyvňovať okolie.
Na tému mentálna energia sa vykonalo mnoho pokusov. V Československu v päťdesiatych rokoch minulého storočia s ňou pracoval napríklad profesor František Kahuda, ktorý veril, že rýchlosť myslenia je merateľná. Vo svojom laboratóriu uskutočnil množstvo pokusov a okrem iného meral energiu, ktorú vysiela myseľ, teda naše myšlienky. Z mnohých javov súvisiacich s mentálnou činnosťou dospel k hypotéze, že práve túto činnosť v našej mysli nesie energia, ktorú označil ako mentálnu.
Základnými pomôckami profesora Kahudu bola ľahká vrtuľka s vertikálnou osou poháňaná prúdom teplého vzduchu uvádzaná do pohybu tepelnou energiou žiarovky, nazvaná tiež Crookesov mlynček. Pokusná osoba – senzibil – počas pokusu pohyb vrtuliek zastavovala pomocou energie vyrábanej mozgom pri sústredenom myslení. Takýchto pokusov spravil profesor asi sedemsto, pričom najvýznamnejším bolo zastavenie Crookesovho mlynčeka na vzdialenosť Praha – Košice v určený čas.
AKO SI SPRÁVNE ŽELAŤ?
Možno si želáte novú prácu, možno chcete schudnúť, alebo túžite po novej láske. Kedy presne ide o nereálny sen, o chvíľkovú myšlienku a kedy už o naozajstné prianie? Zatiaľ nie je jasné, či a do akej miery môžu myšlienky pôsobiť na reálny svet okolo nás. Ale určite vieme, že pomocou myslenia a predstavivosti môžeme ovplyvniť vnímanie reality aj to, ako sa nám podarí naložiť s vlastným životom. Sen sa zmení na želanie v momente, keď ho vyslovíme a premyslíme, sformulujeme a povieme si ho nahlas.
Sny by mali byť v prítomnom čase. Pokiaľ si niečo prajete štýlom: raz sa mi to podarí… vysielate svoje priania do čakárne, kde poslušne čakajú, kedy na ne príde rad. A to môže trvať dlho. Taktiež je dobré mať vždy na mysli, že na splnenie každého priania musíme takisto niečo urobiť, že sa nevyplní len tak samo od seba. Lusknutím prstov. V momente, keď želanie vyslovím, znamená to, že som sa už vnútorne rozhodol, avšak priania typu „budem úspešný” k úspechu nestačia. Každý sen je potrebné konkretizovať. Keď chcem byť úspešný v matematike, potom sa priania musia stať nejako merateľné. Najlepšou metódou je prepojenie myšlienky s veľmi príjemnou, energizujúcou emóciou. Vtedy to prianie získava patričný náboj.
Silu myšlienky a predstáv využívajú aj vrcholoví športovci.
Keď sa prianie prepojí s konkrétnou predstavou, dôjdete k cieľu rýchlejšie. Ak teda túžite zhodiť pár kíl, predstavte si, ako kráčate po pláži v bikinách, ktoré ste si konečne dovolili obliecť, a cítite sa skvelo. Cieľová predstava je pri chudnutí rovnako dôležitá, ako nájsť si dobrého trénera. Čím viac zmyslov do cieľovej predstavy zapojíme, tým lepšie. Svoje prianie je preto dobré povedať nahlas, napísať, zopakovať, nakresliť a predstaviť si ten úžasný stav, ktorý budem prežívať, až sa mi splní.
OPAKOVAŤ A OPAKOVAŤ!
Na tom, že ovplyvníme splnenie svojho priania tým, že naň budeme intenzívne myslieť, však tiež niečo je. So sústredenou pozornosťou jedným smerom pracujú napríklad takzvané afirmácie alebo jednoduché tvrdenia, ktoré je potrebné čo najčastejšie si pripomínať a opakovať, aby sme im sami uverili. Afirmácie sú pozitívne vety v zmysle Každý deň dostávam úžasné nápady! Som pekná! Darí sa mi vo všetkom, do čoho sa pustím! Alebo napríklad Do roka budem mať na účte milión (korún:). Mimochodom, pokiaľ ste lenivý vymýšľať si takýto zoznam afirmácií alebo nemáte dostatok fantázie, zalovte na internete, v kníhkupectvách v oddelení osobného rozvoja alebo medzi pokladmi na youtube.
Afirmácie, heslá, ktoré máme denne na očiach, ľuďom často fungujú, pretože sú v poli našej pozornosti, zameriavajú nás na cieľ a my tak nevedomky sústredíme energiu na to, čo vidíme a čítame. Na podobnom princípe funguje tzv. mapa snov, vizualizačný nástroj, ktorý vám pomôže priblížiť sa k svojmu snu. Je to v podstate koláž vecí, ktoré si v živote želáte, čím chcete byť, čo chcete robiť, aké miesta navštíviť a podobne, a pokiaľ ste aspoň trochu manuálne zručný, môžete si ju vyrobiť. Fantázii sa medze nekladú. Výslednú mapu si potom vyveste na miesto, na ktoré sa minimálne niekoľkokrát denne pozriete. Obrázky a texty by vo vás mali vyvolať silnejšie emócie a umožnia vám predstaviť si, ako to bude vyzerať, keď…, a aktivizovať tak silu myšlienok, aby sa zacielili a sústredili na želania, ktoré máte denne pred sebou. Vnútorná sila potom uvedie do pohybu veci a ľudí tak, aby sa vaše sny začali stávať skutočnosťou.
POSILŇOVANIE V ĽAHU
S konkrétnou predstavou, ktorá nás núti ísť za svojím snom, sa môže pracovať rôznymi spôsobmi. Napríklad horolezci, ktorí sa potrebujú naladiť na výstup na vrchol, si najskôr celú cestu predstavia a vybavia si v duchu pekné zážitky spojené s tým, ako sa cítia, keď dosiahnu cieľ a rozhliadnu sa po okolí. Opäť teda používajú spojenie priania s konkrétnou predstavou a emóciou.
Keď je výstup náročný a oni počas neho zapochybujú alebo im dochádzajú sily, cvaknú si napríklad sponkou, čo je naučený signál, ktorý im opäť pomôže rozpamätať sa, aké perfektné to bolo, keď boli na vrchole naposledy. Silu myšlienky a predstáv využívajú aj ďalší vrcholoví športovci.
Skôr ako vyslovíte prianie, je dobré sústrediť sa na podstatné veci.
Okrem tréningu používajú tzv. ideomotorický tréning, keď si určitý pohyb len predstavujú. Podľa výskumov totiž samotná predstava konkrétneho pohybu vytvára napätie vo svale a aktivizuje príslušné svalové skupiny, pričom ideálne je, ak je to pohyb, ktorý dobre poznáme. Ideomotorický tréning je osvedčená a uznávaná metóda práve v športoch, pri ktorých je rozhodujúce akurát technické prevedenie, keď športovec trénuje určitú techniku či pohyb výhradne vo svojej predstave, ale využíva sa napríklad aj pri rehabilitáciách.
ZLÉ MYŠLIENKY
Rovnakú silu, akú majú myšlienky pri plnení snov, majú aj myšlienky negatívne, ktoré nám hovoria, že toto nikdy nedokážeme. Keď sa vám stane niečo zlé a hneď potom nasleduje ďalší problém, nemusí to ihneď dokazovať Murphyho zákon, že tri problémy nasledujúce za sebou sú len začiatok. Keď sa nám niečo nepodarí, už si automaticky všímame to, čo ďalšie sa nám nepodarí a nevidíme pozitívne stránky danej veci. Negatívne myšlienky a emócie sa rady kumulujú a cyklia, takže je vám horšie a kvôli tomu sa nepodarí ďalšia vec, z čoho je vám ešte horšie. Pokiaľ sa vám deje viac katastrof naraz, je to známka toho, že by ste mali pribrzdiť. Väčšia chybovosť znamená, že ste preťažený. Ak máte pocit, že sa vám deje skutočne niečo zlé, môže to tiež byť varovný signál a zároveň zrkadlo vášho negatívneho nastavenia. V takýchto chvíľach je dobré sa zastaviť a pozrieť sa na celú realitu, nielen na jeden výsledok toho, čo sa mi práve nedarí. Ale zároveň nepopierať. Prežiť si to, ale nehrabať sa v tom zbytočne dlho.
Autorka knihy Miluj svoj život Louise L. Hay tvrdí, že keď uverila tomu, že cesta je plná milých ľudí, prestala sa zakaždým dostávať do konfliktov. Ide o to, že ak človek zameria svoju pozornosť iným, v tomto prípade pozitívnym smerom, začne tie negatívne podnety automaticky filtrovať. Je však dobré byť ukotvený a zostávať nohami na zemi.
Tip pre vás: Jednoduché mentálne cvičenie pred spaním vás dokáže pozitívne vyladiť. Každý večer si v posteli spomeňte na tri pekné veci, ktoré ste počas dňa zažili, budete sa cítiť omnoho lepšie a keď si ich navyše zapíšete, po mesiaci zistíte, že váš život je plný krásnych situácií a chvíľ.
TOTO SOM NECHCELA!
Možno ste si priali vysokého princa a on sa skutočne objavil. Meria skoro dva metre a má dlhé vlasy do pol pása, bohužiaľ však nedokáže dať dokopy súvetie. Skôr ako vyslovíte želanie, je dobré sústrediť sa na podstatné veci. V živote asi nie je také dôležité, či váš budúci priateľ bude mať dlhé vlasy, ale či sa s ním budete cítiť dobre.
Rovnako nie je dobré lámať čokoľvek cez koleno. Keď sa k predstave upneme až príliš, osekajú sa ostatné kontexty života, čo je nezdravé zacielenie. Príkladom sú ženy, ktoré zháňajú partnera. Výsledkom je, že sa ich muži boja, pretože to z nich vyžaruje. Nič proti hlave v oblakoch, ale ak chcete, aby sa raz vaše sny stali skutočnosťou, je dobré udržiavať ich v reálnej rovine. Svojím myslením môžete ovplyvniť kadečo, ale aj keby ste neviem ako usilovne mysleli na to, aby zajtra bolo 28 stupňov, splní sa vám to len ťažko. Aj keď… kto vie?