HETTY GREEN: LAKOMÁ ČARODEJNICA Z WALL STREET

Vlka z Wall Street pozná vďaka filmu s Leonardom DiCapriom dnes už každý. No aj Čarodejnica z Wall Steet stojí za pozornosť. Hetty Green sa dokázala presadiť vo svete biznisu v časoch, kedy boli voči ženám obrovské predsudky a dodnes sa považuje za najväčšiu finančníčku, aká kedy žila. Počas Zlatej éry ju označili za najbohatšiu ženu Ameriky, no do Guinnesovej knihy rekordov sa dostala vďaka inému prvenstvu. Ako najväčší lakomec.

RODINNÉ IMPÉRIUM

Hetty sa narodila ako Henrietta Howland Robinson v roku 1834 do najbohatšej veľrybárskej rodiny v meste New Bedford. Peniaze jej teda nikdy nechýbali, napriek tomu bola vychovávaná k skromnosti alebo dokonca až k lakomosti. Ak však Hetty niečo dostala do vienka, tak jednoznačne finančnú gramotnosť. Keďže bola jej matka veľmi chorľavá, poslali Hetty rodičia žiť k jej tete Sylvii a starému otcovi Gideonovi Howlandovi. Ako starý pán mal slabnúci zrak, preto mu Hetty pravidelne večer čítala ceny akcií a obchodné správy. Postupne si od neho osvojila aj jeho obchodné metódy. Keď Gideon zomrel, lodiarsku firmu prebral jej otec Edward Mott Robinson a Hetty bola od detstva po jeho boku. Rovnako otcovi čítala správy z biznisu, chodila s ním na obchodné stretnutia a svet financií ju fascinoval natoľko, že si vo veku 8 rokov otvorila svoj vlastný bankový účet a keď mala 13, stala sa rodinnou účtovníčkou.

BOHATÁ DEDIČKA

Keď mala Hetty 26 rokov, zomrela jej matka Abby Robinson a dcére zanechala dom v hodnote 8 000 dolárov. O päť rokov neskôr skonal aj jej otec, po ktorom Hetty zdedila 6 miliónov dolárov a ďalšie 2 milióny jej v závete zanechala teta Sylvia. Napriek neskutočnému bohatstvu nemala nad peniazmi kontrolu, pretože boli uložené vo zvereneckých fondoch. Hetty sa preto roky súdila a po piatich rokoch dostala ešte aj odškodné vo výške 600 tisíc dolárov. Kapitál na to, aby mohla začať investovať, mala teda naozaj slušný.

Zdroj: nypost.com

MANŽELSTVO S PODMIENKOU

Kým žil jej otec, vštepil Hetty presvedčenie, že väčšina mužov sa o ňu zaujíma len pre jej bohatstvo. Preto, keď sa vo veku 33 rokov vydávala za Edwarda Henryho Greena, donútila ho vzdať sa všetkých práv na jej majetok. Pár mal spolu dve deti, syna Neda a dcéru Sylviu, no manželstvo aj tak stroskotalo. Ako inak, pre peniaze. Edward sa dostal kvôli svojmu biznisu do mínusu vo výške 700 tisíc dolárov a banka odmietala Hetty povoliť prevod jej vtedajších 26 miliónov v akciách, dlhopisoch, hypotékach a listinách, kým nebude manželov dlh vyrovnaný. Hetty to zaňho uhradila, no údajne mu to nikdy neodpustila. V jej očiach míňal peniaze ľahkovážne, preto od neho odišla, no nerozviedla sa. Dvojica vraj spolu trávila v starobe veľa času, no Hetty odmietla Edwarda viac dotovať.

SKÚPA AJ NA DETI

Po odchode od manžela striedala Hetty s deťmi adresy ako na bežiacom páse. Bývali vždy v lacných penziónoch a sťahovali sa skôr než museli zahlásiť adresu trvalého pobytu, aby sa vyhli daňovým poplatkom za služby. Odmietala platiť dokonca za teplú vodu, jedlo zohrievala na radiátore, kupovala polámané koláče, lebo boli lacnejšie a bola schopná zjednávať cenu aj pri trojdolárových topánkach. Jej železná výchova stála syna Neda dokonca nohu. Totiž, keď sa zranil pri sánkovaní, odmietla s ním ísť do nemocnice a hľadala pre syna ošetrenie na charitatívnej klinike. V tom čase už však bola pomerne známa, preto keď ju lekári spoznali, požadovali zaplatiť za vyšetrenie a liečbu, čo Hetty odmietla. Syna zobrala domov, liečila ho sama a chlapec neskôr dostal gangrénu, kvôli čomu mu nohu amputovali. V tej dobe sa majetok Čarodejnice z Wall Street odhadoval na 50 miliónov. Aj keď v investovaní vedela otočiť každý dolár, bolo to za cenu veľmi kontroverzných rozhodnutí v osobnom živote.

ČARODEJNICA

Heslo, ktorým sa Hetty v biznise riadila, bolo nakupovať za nízku cenu, keď veci nikto nechce. No predávať až vtedy, keď hodnota stúpne a ľudia sa idú za tým zblázniť. Podobný kľúč aplikovala vo svojom živote veľakrát a vynieslo jej to rozprávkové bohatstvo. Prvý úspech na burze zaznamenala, keď skúpila množstvo vládnych dlhopisov po občianskej vojne, ktoré vtedy finančníci považovali za bezcenné. Ich hodnota však prudko stúpla počas éry rekonštrukcie a Hetty na nich zarobila niekoľko miliónov. Rovnakú stratégiu využila 18. septembra 1873, ktorý je dnes známy ako čierny štvrtok, kedy sa v Amerike zrútil trh s akciami. Deň po tomto kolapse vkráčala na Wall Street, umiestnila veľké objednávky a keď sa po nejakom čase ceny vrátili, zinkasovala obrovský zisk.

V roku 1886 zas vstúpila do vyjednávania mesta New York s investormi železničnej trate. Kým sa oni hádali, Hetty kúpila akcie za priemernú cenu 70 dolárov a o niečo neskôr ich mesto od nej odkúpilo za 127 dolárov za akciu. Aj po panike v roku 1907, ktorú mimochodom Hetty predvídala tri roky vopred, ručila miliónovým šekom mestu New York, čím ho ochránila od insolventnosti. Nik iný v tom nevidel investičnú príležitosť, ale ona áno. Zásobila sa hotovosťou a keď ostatní padali následkom krízy na dno, požičiavala im na dlh. Samozrejme, s obrovským úrokom. Jej investovanie bolo konzervatívne, Hetty neočakávala rýchlo zarobené peniaze. Všetko mala vždy do detailov premyslené a na svoj zárobok si pokojne počkala aj roky. Skrátka, bola to čarodejnica, ktorá mala na peniaze čuch, aj keď si ich vôbec neužívala. Odmietala míňať za oblečenie, preto chodievala stále v tých istých šatách, až kým sa celkom nezničili. Prala ich málokedy, aj to zvyčajne len lem, ktorý sa ťahal po zemi, pretože to stálo menej peňazí. Navyše, Hetty mala v spodničke ukryté akcie, dlhopisy aj hotovosť, pretože nikomu nedôverovala. Žila tak skromne, že kým ostatní bankári a finančníci pracovali v krásnych kanceláriách, ona úradovala z priestoru, ktorý jej v jednej banke dali milostivo zadarmo. Aj to len preto, lebo Hetty odmietla platiť nájom. Pracovala usilovne, ale len kým bolo svetlo, pretože odmietala platiť ešte aj za sviečky.

ZOMRELA KVÔLI MLIEKU

Hetty Green zomrela v roku 1916, keď mala 81 rokov. Osudnou sa jej stala hádka so slúžkou, ktorej vysvetľovala výhody odstredeného mlieka tak vášnivo, až dostala mozgovú mŕtvicu. V biznise bola v tom čase už 51 rokov, čo jej vynieslo vlastníctvo asi šiestich tisícok nehnuteľností, medzi ktoré sa radili banky, železnice, hypotéky pre kostoly, ale aj divadlá, hotely, dokonca cintoríny. Všetko, čo v čase svojej smrti mala, konkrétne 100 miliónov dolárov, zanechala svojim dvom deťom. No keď sa v roku 1998 zostavoval pre American Heritage Magazine zoznam najbohatších ľudí v Amerike v jej histórii, odhadovala sa už cena jej majetku na 17,3 miliardy. Hetty to vynieslo 36. miesto v tomto rebríčku a bola jedinou ženou, ktorá sa v ňom umiestnila.

Total
0
Shares
Prev
STOICIZMUS: UČENIE O BLAŽENOSTI, KTORÉ HLÁSAL SENECA AJ MARCUS AURÉLIUS

STOICIZMUS: UČENIE O BLAŽENOSTI, KTORÉ HLÁSAL SENECA AJ MARCUS AURÉLIUS

„Len veľmi málo je treba k šťastnému životu – to všetko je v tebe, v tvojom

Next
AXLAR-BJÖRN: SÉRIOVÝ VRAH Z ISLANDU

AXLAR-BJÖRN: SÉRIOVÝ VRAH Z ISLANDU

V tichom a pokojnom prostredí Islandu, kde sa zdanlivo nič zlé nemôže stať, sa

You May Also Like