Svoje korene má v Číne a hoci sa údajne do Európy dostala už pomerne dávno, svoj boom zažíva až od začiatku 20. storočia. V západnej medicíne sa zaraďuje do konceptu neurovedy a ak ste doposiaľ o jej účinkoch nepočuli, alebo počuli len veľmi málo, je najvyšší čas sa dozvedieť viac. A možno ju na vlastnej koži aj vyskúšať.
HISTÓRIA AKUPUNKTÚRY
O účinkoch tradičnej čínskej medicíny netreba absolútne pochybovať. A práve akupunktúra je jej súčasťou. Európske pomenovanie „akupunktúra“ sa skladá z dvoch slov „acus“, čo je ihla a „punctura“, čo znamená nabodnutie. Samotná aplikácia špeciálnych ihiel je nielen liečebným ale aj veľmi účinným preventívnym postupom k prístupu k zdraviu. Poradiť si dokáže s množstvom problémov a že nejde o žiadny výmysel potvrdzuje aj fakt, že sa touto metódou lieči viac ako tretina obyvateľstva na svete. Už za vlády legendárneho Fu-siho bolo vyrobených 9 typov ihiel, ktoré v priebehu tisícročí prešli vývojom rovnako, ako kniha „Úvod do klasického čžeň-czju”, ktorá je prvým systematickým opisom samotnej akupunktúry a opisuje až 349 bodov na ľudskom tele. Zaujímavosťou je, že dnes je výučba akupunktúry zaradená do učebných osnov na všetkých lekárskych fakultách v Číne. Vyštudovaný lekár musí absolvovať štúdium akupunktúry a naopak, absolvent tradičnej čínskej medicíny musí študovať povinne 2 roky na získanie základných vedomostí z jednotlivých odborov západnej medicíny.
FILOZOFIA AKUPUNKTÚRY
Vedeli ste, že akupunktúra pochádza z taoizmu? Táto filozofia hovorí aj o dvoch polárnych princípoch jing a jang, ktoré musia byť vždy v rovnováhe. Preto aj zdravie človeka predstavuje rovnováhu oboch síl, v opačnom prípade vzniká choroba. Dôležitým aspektom je aj energia Qi, ktorá preteká cez meridiány, ktoré sú pospájané až 350 akupunktúrnymi bodmi. Práve tie sa „napichávajú“ tenučkými ihličkami a pri ich stimulácii sa meridiány otvárajú a energia vracia tam, kde bola predtým zablokovaná, alebo bolo jej prúdenie nedostatočné a tým vznikali problémy na úrovni zdravia. Ďalším a tiež rovnako dôležitým procesom je samotné liečenie orgánov, kedy ihličky pôsobia na svaly, tkanivá či stimulujú nervy.
V JEDNOTE TELA A DUŠE
Akupunktúra ovplyvňuje človeka ako celok, pretože telo od duše jednoducho nemožno oddeliť. Ide o účinnú, bezpečnú liečebnú metódu bez vedľajších účinkov. Zvyšuje odolnosť, obranyschopnosť organizmu, urýchľuje liečebný proces a často jej pozitívne účinky možno pozorovať aj v prípadoch, kedy klasická medicína zlyháva.
KEDY A KDE AKUPUNKTÚRA POMÁHA?
Ak ste si mysleli, že pri ihličkách tento druh liečby končí, mysleli ste si nesprávne. Tradičnú čínsku akupunktúru, pri ktorej sa používajú ihličky, často aj zahrievané na určitú teplotu dopĺňa elektroakupunktúra, kedy sú jednotlivé body stimulované slabým elektrickým prúdom. Ďalšou možnosťou je laserová akupunktúra, pri ktorej sa využíva laserové svetlo alebo akupresúra, kedy sa akupunktúrne body stláčajú či masírujú rukami alebo akupresúrnym predmetom. Jej účinky môžete využiť nielen pri bolestiach, zápaloch, problémoch s vysokým krvným takom či s trávením, migrénach, ženským gynekologických ťažkostiach či dokonca pri chudnutí. Aplikácia ihličiek si poradí s imunitou, alergiami, s poúrazovými a pooperačnými stavmi a mnohým pacientom pomáha lepšie znášať aj náročnú liečbu. Dnešná akupunktúra má stimulačnú, tonizačnú, povzbudzujúcu ale aj tlmiacu alebo upokojujúcu funkciu. A to, na čo netreba zabudnúť je, že dokáže pôsobiť preventívne. Veď predsa, oveľa jednoduchšie je problémom, aj tým zdravotným predchádzať, ako ich liečiť.
Titulná fotografia: pexels.com