AKO SA VYSPORIADAŤ S DEPRESIOU: TIPY, TECHNIKY A NÁJDENIE SPRÁVNEJ CESTY

Depresia môže byť natoľko pohlcujúca až ohromí celú vašu existenciu a život, v jeho príjemnej podobe, sa úplne zastaví. Keď sa nachádzate uprostred tohto cunami, nadobudnete pocit, že ste jediný človek na svete, ktorý sa práve teraz trápi a bojuje akoby s veternými mlynmi. S tým prichádza pocit osamelosti a opustenia. Rozdiel vo vysporiadaní sa s depresiou spočíva v tom, že sa rozhodnete. Prvá možnosť je rázne odhodlanie prekonať tento ťažký stav natrvalo alebo krôčik po krôčiku pracovať so symptómami a pomaly sa dostávať z tohto začarovaného kruhu von. Zistite, či sa nachádzate v depresii, aké sú jej prejavy a príznaky, ako s ňou pracovať a fungovať v každodennom živote a kedy je najlepšou cestou vyhľadať odbornú pomoc.

Dá sa depresia liečiť?

Neliečená depresia môže mať veľmi výrazný dopad na všetky aspekty vášho života nie v práve príjemnej forme. Depresia je obrovskou výzvou na prácu so svojím mentálnym zdravím a je liečiteľná. To, že práve teraz ste v hlbokom smútku a bojujete s ňou na všetkých frontoch neznamená, že to takto musí byť naveky vekov.

V tomto článku sa dozviete pár dôležitých odporúčaní a možných ciest vystúpiť zo začarovaného kruhu von:

  • Nevyhnutnosť zostať v spojení
  • Nájsť si čas robiť veci pre seba
  • Zamerať sa na svoje fyzické zdravie
  • Ísť von
  • Možnosti odbornej liečby

Depresia sťažuje každodenný život a je čoraz rozšírenejšia. Liečba, vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie, dokáže byť skutočne efektívna a pomáha ľuďom prekonať tento nepríjemný stav.

Mám depresiu? – príznaky a symptómy

Na rozdiel od iných porúch duševného zdravia, ktoré sa dajú ľahšie odhaliť, ľudia s depresiou môžu mať tendenciu ignorovať svoje depresívne pocity, snažia sa presvedčiť samých seba, že to spraví pár dní voľna alebo že pocit otupenosti alebo smútku je normálnou súčasťou života. Áno, ale na ako dlho? Ako spoznáte rozdiel medzi smútkom a depresiou?

Ak ste premýšľali nad tým, či by ste mohli mať depresiu alebo či vaše pocity, ktoré vás dlhodobo sužujú, zodpovedajú práve symptómom, ktorými sa depresia vyznačuje, nižšie nájdete niekoľko bodov, kde sú charakterizované jej príznaky, ktoré pretrvávajú väčšiu časť vášho dňa alebo týždne či dokonca mesiace bez zmeny k lepšiemu.

  • Pocity smútku, straty, prázdnoty, opustenia, beznádeje, zablúdenosti v živote a nešťastia.
  • Strata záujmu alebo radosti z aktivít, ktoré ste predtým radi robili (stretávanie s priateľmi, sex, záľuby, socializácia atď.).
  • Zmeny v spánkovom režime, od nespavosti až po neopúšťanie priestoru postele, maximálne na vykonanie nutných úkonov.
  • Vyčerpanie a nedostatok energie, kedy sa aj jednoduché každodenné úlohy zdajú byť neprekonateľné zložité a ťažké.
  • Zmena chuti do jedla, zvyčajne nedostatok chuti, strata hmotnosti, ale občas zvýšená chuť do jedla a priberanie.
  • Úzkosť, vnútorný nepokoj, nespokojnosť so všetkým.
  • Spomalené myslenie a problémy s pozornosťou.
  • Pocity menejcennosti alebo toho, že nie som dosť dobrý/á, premýšľanie nad chybami a zlyhaniami z minulosti.
  • Pocity viny z vecí, ktoré neboli vašou chybou alebo sú mimo vašej kontroly.
  • Problémy s rozhodovaním sa a zapamätaním si vecí.
  • Myšlienky na smrť a samovraždu.
  • Problémy fyzického tela, ako napríklad bolesti hlavy alebo svalov.

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky príznaky musíte mať, môžete pociťovať len časť z nich a taktiež každý človek je individuálny a môže disponovať ešte niečím iným, čo nie je v zozname uvedené. Skúste sa pár dní pozorovať a všetky svoje príznaky si niekde poznačte.

Ako diagnostikovať depresiu?

Kým čítanie symptómov vám nesmierne pomáha v zorientovaní sa a prvotnom identifikovaní vlastných príznakov, pri úspešnej práci s depresiou je nevyhnutná odborná diagnostika.

Aké sú diagnostické kroky odborníka, ktorý vám pomôže odhaliť pravdu o vašom stave:

  • Fyzikálne vyšetrenie: pomáha vylúčiť príznaky podobné depresii v dôsledku samostatného zdravotného problému. To často zahŕňa testy, ktoré dokážu vylúčiť príznaky depresie pri problémoch s hormónmi, štítnou žľazou atď.
  • Psychologické sedenie: rozhovor o príznakoch, myšlienkach, pocitoch a vzorcoch správania (vrátane toho, kedy začali, a akýchkoľvek významných udalostí, ktoré sa vám mohli počas tohto obdobia stať).
  • DSM-5: Kritériá depresie uvedené v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch (DSM-5), ktoré dokážu vyhodnotiť vaše príznaky a stanoviť konečnú diagnózu.

Priznajte si, že sa necítite vo svojej koži a pomôžte si v začiatkoch aj sami

Kým vyhľadáte odbornú pomoc, existujú podporné aktivity, ktorými môžete svoje depresívne stavy začať riešiť s dôverou v seba a svoj potenciál aj samostatne.

Ostaňte v spojení

Depresia zvyčajne vedie k tomu, že sa stiahnete do seba a nevystrčíte ani päty z domu. Izolácia je však najkratšou cestou k zhoršeniu príznakov, preto sa snažte udržiavať kontakt s ľuďmi aj len online spôsobom, aby ste cítili podporu, mohli sa vyrozprávať, stráviť čas zábavným štýlom, napríklad hraním hier či varením (áno, dá sa to aj na diaľku). Prídete tak na iné myšlienky a čas vám rýchlejšie zbehne. Určite sú vo vašom okolí ľudia, ktorým na vás záleží a môžete sa na nich spoľahnúť. Nebojte sa ich osloviť a kontaktovať. Určite budú radi.

Robte veci pre seba

Nedokážete sa prinútiť k pocitom šťastia. Môžete sa však aspoň pokúsiť siahnuť po veciach a aktivitách, ktoré ste predtým považovali za príjemné alebo relaxačné. Choďte von a cvičte, sadnite si s knihou a šálkou čaju alebo vyskúšajte meditáciu. Možno vás už nebaví všetko, čo ste kedysi robili, ale čas, ktorý ste venovali sústredeniu sa len na seba, vám pomôže nájsť jednu alebo dve aktivity, ktoré vám do určitej miery uľahčia zvládanie depresie.

Nezabúdajte na fyzickú aktivitu

Aj keď sa fyzická aktivita môže zdať v tejto chvíli zbytočná a náročná, podpora v podobe výživnej zdravej stravy alebo dostatok spánku vám poskytnú na vašej ceste zistenie, ako prekonať depresiu. Problémy s fyzickým zdravím môžu pridať ďalší stres a úzkosť, ktoré zhoršujú depresiu. Urobte si preto čas a nezabudnite na to, že do svojho dňa zakomponujete nejakú formu cvičenia (či už ide o niečo jednoduché, ako niekoľko póz jogy, alebo viac fyzických cvičení ako beh). Taktiež sa zamerajte na konzumáciu potravín s nízkym obsahom cukru a rafinovaných sacharidov a s vysokým obsahom výživných látok (najmä vitamínov skupiny B, ktoré preukázateľne spôsobujú depresiu, keď ich máte nedostatok).

Trošku viac slniečka, prosím!

Existujú štúdie preukazujúce fakt, že slnečné žiarenie zlepšuje celkovú náladu človeka, takže každodenné niekoľkominútové vychádzanie na slniečko môže zatočiť s depresívnymi pocitmi.

Výzvou sú negatívne emócie

Je dôležité uvedomiť si, že depresívne myšlienky, napr. nie som dosť dobrý, v mojom živote sa nedeje nič zaujímavé atď., neodzrkadľujú v skutočnosti váš život. Sú vytrhnuté z kontextu, oddelené od pravdy. Tieto myšlienky vám spôsobujú negatívne pocity vtedy, keď im uveríte a necháte sa nimi ovládnuť. Aj keď je to náročné, je nevyhnutné pokúsiť sa premeniť negatívne myšlienky na tie pozitívne. K tomu najlepšie pomáha meditácia, pozitívne afirmácie alebo metódy zmeny myslenia ako zákon príťažlivosti, ktorý sa zameriava na pritiahnutie si pozitívnych situácií, ľudí a vecí do života.

Pootvorte viac svoje dvere a vpustite dovnútra bezstarostnú zábavu

Môže sa to zdať príliš jednoduché, ale aj sledovanie zábavného filmu alebo čítanie knihy, ktorá sa na lenivú nedeľu hodí viac ako zanietená diskusia o konci sveta, vám dokáže pomôcť v boji proti depresii tým, že vás rozosmeje a uľaví od bolesti, na chvíľu vás to vytrhne zo smútku.

Ak trpíte depresiou a stále hľadáte odbornú pomoc, vyskúšanie týchto svojpomocných techník môže zmierniť vaše príznaky a pomôže vám obnoviť v živote pocit normálnosti. Majte však na pamäti, že to majú byť dočasné a doplnkové tipy pre profesionálny liečebný plán.

Vyhľadajte odbornú pomoc, ktorá vám pomôže vystúpiť zo začarovaného kruhu

Ak sa rozhodnete svoju depresiu liečiť odborne, zistíte, že existujú dva funkčné prístupy – terapia rozhovorom alebo liekmi. Po úvodných vyšetreniach, konzultácii a po dôkladnom zhodnotení vášho stavu odborník, ktorého si vyberiete, rozhodne, čo bude pre vás v danej fáze najlepšie. Od medikamentóznej liečby sa dá plynule prejsť do terapie.

Antidepresíva sú niekedy naozaj nevyhnutní pomocníci, ktorí liečia príznaky depresie. V súčasnosti máme k dispozícii okolo 30 rôznych druhov antidepresív. Pôsobia cestou ovplyvňovania určitých chemických látok v mozgu. Tieto chemické látky si telo vytvára samo a nazývame ich neurotransmitery.

Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré prenášajú signály medzi bunkami v mozgu. Pri depresii niektoré neurotransmiterové systémy, hlavne serotonínový a noradrenalínový riadne nefungujú. Podľa súčasných pohľadov na pôvod depresie antidepresíva nielen upravujú poruchu týchto systémov, ale pôsobia aj na ďalšie procesy, ktoré sa zúčastňujú na vzniku depresie.

Terapia s terapeutom

Pri sedení s terapeutom vediete diskusiu o svojich príznakoch, pocitoch, stavoch a dokážete sa na svoj problém pozrieť aj zo širšieho uhla a nájsť spoločné styčné body z vášho života, ktoré mohli prispieť k depresívnym stavom. Je to rozhovor, ktorý vám má pomôcť.

Na liečbu depresie sa používajú tieto efektívne psychoterapeutické postupy:

  • Kognitívno-behaviorálna terapia – tento typ terapie je navrhnutý tak, aby vám pomohol naučiť sa, ako zmeniť negatívne myslenie, a začať vnímať svoj život a prostredie pozitívnejšie. Pomáha vám zistiť, čo prispieva k vašej depresii a aké spúšťače ju zhoršujú.
  • Interpersonálna terapia – terapia navrhnutá tak, aby vám pomohla prepracovať vzťahy alebo udalosti, ktoré mohli prispieť k depresii, vrátane straty milovaného človeka, konca romantického vzťahu alebo problémov s vašimi rodičmi.
  • Terapia zameraná na riešenie problémov – tento typ liečby depresie vám pomôže lepšie zvládať ťažké, stresujúce alebo tragické životné udalosti. Táto technika zvyčajne zahŕňa vytvorenie vlastného postupu, kde krok za krokom dospejete k reálnemu riešeniu danej situácie.

Výskum ukazuje, že online terapia môže byť účinnou voľbou pri liečbe depresie. Depresia nie je niečo, s čím by každý musel bojovať sám. Aj keď je liečba príznakov depresie veľmi efektívna, pre ľudí, ktorí ťažko vyhľadávajú pomoc, môže byť nerealizovateľná. Niekedy je myšlienka vstať z postele zdrvujúca a to obmedzuje pacienta prísť do terapeutickej kancelárie.

Nájsť svojho terapeuta býva niekedy dlhší proces, ale určite sa vzhľadom na dlhodobé pozitívne výsledky oplatí.

V prípade potreby odporúčame kontaktovať Ligu za duševné zdravie, ktorá aktívne poskytuje pomoc ľuďom s duševnými problémami.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
VÝSTREDNÝ UMELEC A MILOVNÍK ŽIEN: PABLO PICASSO

VÝSTREDNÝ UMELEC A MILOVNÍK ŽIEN: PABLO PICASSO

Významne inšpiratívny a vplyvný človek 20

Next
AKO NAŠI KRAJANIA DOBÝVAJÚ SVET: Z UMÝVAČA HRNCOV AŽ DO SVETOZNÁMEHO VOGUE

AKO NAŠI KRAJANIA DOBÝVAJÚ SVET: Z UMÝVAČA HRNCOV AŽ DO SVETOZNÁMEHO VOGUE

Príbeh uznávaného fotografa Roberta Vana sa začal písať 5

You May Also Like