AKO MÔŽE DOBROVOĽNÍCTVO V ZAHRANIČÍ ZLEPŠIŤ VAŠE KARIÉRNE VYHLIADKY A OBOHATIŤ VÁŠ ŽIVOT?

Láka vás myšlienka pomoci druhým mimo Európy? Uvažujete nad humanitárnou pomocou? Baví vás spoznávať nových ľudí a nové kultúry? Aj vy sa môžete zapojiť do dobrovoľníctva po celom svete, a dobrovoľníctvo môže byť pre vás tou správnou voľbou. Dobrovoľníctvo totiž umožňuje každému jednému z nás spoznať nových a zaujímavých ľudí a rovnako aj nové kultúry či miesta. Vďaka tejto príležitosti môžete získať cenné skúsenosti a zároveň pomáhať iným. Medzinárodné skúsenosti, ktoré nadobudnete pomocou dobrovoľníctva v zahraničí môžu výrazne ovplyvniť aj vaše kariérne príležitosti.

AKÉ VÝHODY PRINÁŠA DOBROVOĽNÍCTVO?

Dobrovoľníckych programov je čoraz viac a teda v dnešnej dobe môžete robiť úplne čokoľvek, čo si zaumienite. Či je to dobrovoľníctvo na letnom festivale, záchrana korytnačiek na Kostarike, učenie angličtiny v Turecku alebo trávenie času s deťmi. Stačí si vybrať, čo vás zaujíma. Výhody dobrovoľníckej práce sú obrovské. Zážitky, nové priateľstvá a cenné skúsenosti. No samozrejme najväčším a naozaj najlepším pocitom ostáva to, keď si uvedomíte, že ste sa pričinili o lepšiu budúcnosť niekoho, kto by to možno takmer určite bez vašej pomoci vzdal.

1. LÁSKAVOSŤ K ĽUDSTVU

Väčšina organizácií, ktoré sa uchádzajú o dobrovoľníkov, má svoje sídlo v krajinách alebo častiach krajiny, ktoré si nemôžu dovoliť najať a zaplatiť personál. Niektoré z týchto krajín spustošili kalamity a prírodné katastrofy, a naozaj potrebujú, aby tu ľudia boli pre nich. Keď pracujete v takýchto miestach ako dobrovoľník, dávate svoje služby ľudom, ktorí ich nevyhnutne a zúfalo potrebujú a napriek tomu si ich nemôžu dovoliť. Práve takéto skutky sú stelesnením služby ľudstvu.

2. ZÁBAVA A NAPLNENIE

K tomuto bodu netreba toho veľa písať. Stačí si predstaviť dni a večery strávené s novými kamarátmi v práci, meste, na ubytovaní, výletoch, turistike, koncertoch alebo baroch. Dobrovoľníctvo je jednoduchý a zábavný spôsob, ako môžete preskúmať vaše záujmy a vášne. Dobrovoľnícka práca, ktorú budete považovať za zmysluplnú a zaujímavú, bude pre vás oddychom a dobije vás energiou.

3. KARIÉRNE NAPREDOVANIE

Každá skúsenosť človeka obohatí. Ak sa rozhodnete vycestovať a je jedno na ako dlho, či na niekoľko týždňov, mesiacov alebo rokov, získate množstvo nových zážitkov a pracovných skúseností. Naučíte sa stáť si za svojim slovom, získate rôzne zručnosti, pochopíte zákonitosti fungovania v kolektíve alebo sa napríklad môžete naučiť pracovať s technickými, digitálnymi nástrojmi či pracovať s deťmi. Precvičíte si komunikáciu, schopnosť aktívne riešiť problémy, prácu v tíme, budete môcť plánovať rôzne projekty aj riadiť úlohy. Navyše si zlepšíte cudzí jazyk a stanete sa samostatnejšími.

Mnohé z týchto skúsenosti môžu byť odrazovými mostíkmi pri vašej budúcnosti a pri kariérnych príležitostiach. A ak vám v životopise svieti zahraničná skúsenosť, určite zabodujete. Je faktom, že dobrovoľníctvo vám dáva cenné skúsenosti do života. Vo väčšine ponúk práce na zamestnanie sa od vás vyžaduje, aby ste mali aspoň rok alebo dva roky pracovné skúsenosti, aby vás mohli kvalifikovať. Požiadavkou číslo jedna, ktorú vyžaduje v dnešnej dobe väčšina spoločností sú skúsenosti. Dobrovoľníctvo je spôsob ako získať prax zadarmo, a to aj v určitej expertnej oblasti.

4. ÚŽASNÉ PRE MYSEĽ A TELO

Keď pracujete v miestach kde si krajiny nemôžu dovoliť platiť za prácu a pomoc, ako dobrovoľník pomáhate ľuďom, ktorí vašu pomoc nevyhnutne potrebujú. Práve takéto skutky sú stelesnením dobra a toho, že každý by mal pomáhať z dobrého srdca. Veď si predstavte ako sa cítite, keď podáte pomocnú ruku niekomu kto ju potrebuje. Pocity dobre vykonanej práce, nesebeckého správania, láskavosti a smiechu vás budú počas dobrovoľníckych pobytov obklopovať, sú jedným z najväčších plusov takejto činnosti. Táto psychická radosť je oveľa silnejšia, než sa môže na prvý pohľad zdať. Lieči vnútro a taktiež aj telo. Uvidíte za sebou výsledky, ktoré nestoja takmer nič, no iným menia život od základov. Ľudské bytosti sú pevne prepojené s tým, aby dávali dobro aj iným. Čím viac dávame, tým šťastnejšie a lepšie sa cítime.

5. NASTAVENIE PRIORÍT A HODNÔT

Najmä mladým ľuďom dobrovoľníctvo pomáha utriediť si skutočné hodnoty a priority. Mnoho ľudí sa počas dobrovoľníctva rozhodnú zmeniť svoje smerovanie alebo spoznajú sami seba v kritických situáciách. Ocitnú sa mimo svojej komfortnej zóny, zažijú mnoho nových skúseností a zážitkov, ktoré im otvoria oči.

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU DOBROVOĽNÍCKU PRÍLEŽITOSŤ?

Základom k úspechu je výber dobrovoľníckej príležitosti, ktorá najlepšie zodpovedá vašim schopnostiam, záujmom a dostupnosti. Po tom, ako si ujasníte tieto otázky, môžete hľadať kvalitné dobrovoľnícke príležitosti.

1. STANOVENIE CIEĽOV

Dobrovoľníctvo je možné vykonávať rôznymi spôsobmi. Môžete byť dobrovoľníkom vo svojej komunite, online alebo na opačnom konci planéty. Môžete pracovať s utečencami, so staršími ľuďmi aj s deťmi alebo napríklad pomáhať v oblastiach, ktoré postihli živelné pohromy. Možností je naozaj neúrekom.

Ešte pred tým ako sa rozhodnete pre dobrovoľnícku činnosť, je dôležité si položiť nasledujúce otázky:

  • Aké sú moje ciele a čo očakávam?
  • Koľko mám času?
  • Aké druhy úloh by som chcel vykonávať?
  • Ktoré zručnosti a skúsenosti dokážem ponúknuť?

Je dobré si pamätať, že nie každé dobrovoľnícke poslanie je tým pravým pre každého jedného dobrovoľníka, a zatiaľ čo jeden projekt možno nebude pre vás tým najideálnejším, môže existovať tucet ďalších, ktoré naplnia vaše potreby, očakávania a sny.

2. PREVERTE SI POZADIE ORGANIZÁCIÍ

Na internete nájdete množstvo rôznych príležitostí, keďže mnoho organizácií potrebuje pomoc iných ľudí. Nutné a najdôležitejšie je si dopredu overiť, či sú tieto spoločnosti spoľahlivé a či sa nejedná o podvod. Existujú stovky webových sídiel organizácií, ktoré už neexistujú, prípadne nikdy neexistovali alebo nevykonávajú činnosť, ktorú deklarujú. Dôležité je si uvedomiť, že aj keď narazíte na reklamu na osobnom webovom sídle venovanom dobrovoľníctvu, tak tieto sídla nenesú zodpovednosť za dôveryhodnosť organizácií, ktoré si zakúpili reklamný priestor.

Na druhej strane, organizáciu nestačí preveriť iba tak, že navštívite jej webové sídlo, ale aj priamym kontaktom s jej zamestnancami, aby ste mohli zistiť aké ciele sa organizácia snaží dosiahnuť a ako prebieha jej program dobrovoľníckej práce. Pre dôveryhodné organizácie nebude žiadnym problémom zodpovedať všetky vaše otázky a rovnako aj poskytnúť kontakty na predchádzajúcich dobrovoľníkov.

DOBROVOĽNÍCTVO V ZAHRANIČÍ

Jednou z najznámejších možností ako robiť dobrovoľníka v zahraničí je Európska dobrovoľnícka služba (EVS). Tento program patrí pod záštitu Európskej únie. Dobrovoľník má možnosť ísť do zahraničnej krajiny od 2 týždňov až po dobu 12 mesiacov. EVS nie je obmedzená iba na európske krajiny. Môžete vycestovať kamkoľvek po celom svete. Veková hranica je stanovená od 17 rokov. EVS projekty zo Slovenska ponúkajú mládežnícke a neziskové organizácie alebo občianske združenia, ako napríklad ADEL, Mladiinfo, Inex alebo Keric.

Medzi najznámejšie dobrovoľnícke web stránky patrí napríklad: GoAbroad, WorkAway, WWOOF či HelpX. Jednoducho napíšete správu projektu, ktorý sa vám páči a čakáte na odpoveď. Jednou z možností, ako sa zapojiť do dobrovoľníckych programov, sú aj workcampy. Asi najväčšia databáza workcampov sa nachádza na stránke INEX-u.

Total
0
Shares
Prev
PREČO SÚ TRADIČNÉ NEPÁLSKE ODEVY TAK DÔLEŽITÉ? HISTÓRIA, KTORÁ VÁS UCHVÁTI!

PREČO SÚ TRADIČNÉ NEPÁLSKE ODEVY TAK DÔLEŽITÉ? HISTÓRIA, KTORÁ VÁS UCHVÁTI!

Tradičné nepálske odevy, známe ako Daura Suruwal, Labeda Suruwal, Dhoti, Lungi,

Next
KRITICKÉ MYSLENIE: AKO NEKLAMAŤ SEBE A VIDIEŤ SVET TAKÝ, AKÝ JE?

KRITICKÉ MYSLENIE: AKO NEKLAMAŤ SEBE A VIDIEŤ SVET TAKÝ, AKÝ JE?

Nad jeho významom sa zamýšľa azda málokto

You May Also Like