Predstavte si, že ste na prechádzke v parku a náhle začujete zvuk zmrzlinárskeho vozíka. V tom momente sa vám začne slintať a vy začnete túžiť po osviežujúcej zmrzline. Tento jav je známy ako Pavlov reflex, a práve tento objav priniesol ruskému fyziológovi Ivanovi Petrovičovi Pavlovovi svetovú slávu a Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu v roku 1904.
Ako to celé začalo? Pavlov bol zvedavý na to, ako funguje nervová sústava a ako ovplyvňuje činnosť rôznych orgánov v tele. Jeho záujem sa najprv sústredil na srdce, krvný obeh a krvný tlak. No jeho najväčší objav prišiel, keď sa začal zaoberať činnosťou žliaz tráviacich orgánov.
Pavlov si všimol, že psy začnú slintať, keď vidia jedlo alebo keď ho cítia. Tento jav ho fascinoval a rozhodol sa preskúmať ho podrobnejšie. Začal experimentovať so psami a sledovať ich reakcie na rôzne podnety. Jeho experimenty spočívali v tom, že psom podával jedlo a zároveň zaznieval zvuk, napríklad zvonček. Po určitom čase sa psy naučili spájať zvuk zvončeka s jedlom a začali slintať už len pri počutí tohto zvuku, aj keď jedlo nebolo prítomné.
Tento objav bol prelomový, pretože Pavlov ukázal, že reflexy môžu byť nielen vrodené, ale aj naučené. Tieto naučené reflexy nazval podmienenými reflexmi. Jeho objav otvoril dvere do sveta vyššej nervovej činnosti a umožnil lepšie pochopenie toho, ako sa ľudia a zvieratá prispôsobujú svojmu prostrediu.
Pavlov objav podmienených reflexov mal obrovský vplyv na svet fyziológie a psychológie. Jeho práce inšpirovali mnohých vedcov a pomohli im lepšie pochopiť, ako funguje ľudská myseľ a ako sa formuje naše správanie a návyky. Napríklad americký psychológ John Watson použil Pavlovove objavy pri vývoji behaviorizmu – teórie, ktorá tvrdí, že ľudské správanie je výsledkom naučených reflexov a reakcií na podnety.
Objav podmienených reflexov nám tiež umožnil lepšie pochopiť, ako funguje učenie a pamäť. Vďaka jeho prácam vieme, že naše mozgy sú schopné vytvárať nové spojenia medzi rôznymi podnetmi a reakciami, čo nám umožňuje prispôsobiť sa novým situáciám a zvládať rôzne úlohy.
Ako vidíte, Ivan Petrovič Pavlov nebol len obyčajným vedcom, ktorý skúmal nervovú sústavu. Bol to vizionár, ktorý otvoril dvere do sveta vyššej nervovej činnosti a pomohol nám lepšie pochopiť, ako funguje ľudská myseľ. Jeho objav podmienených reflexov zmenil spôsob, ak vnímame učenie, pamäť a správanie, a jeho odkaz žije ďalej v práci mnohých vedcov a psychológov.
Takže nabudúce, keď začujete zvuk zmrzlinárskeho vozíka a začnete túžiť po zmrzline, spomeňte si na Pavlova a jeho objav podmienených reflexov. A možno sa aj zamyslite nad tým, aké ďalšie podmienené reflexy máte vo svojom živote a ako ovplyvňujú vaše správanie a rozhodovanie.
Titulná fotografia: g.cz