Kde bolo, tam bolo, za krásnymi útesmi a v slnkom zaliatej zátoke, stojí výnimočná dedinka, ktorej život vdýchlo filmové umenie. Existuje preto, lebo spája všetkých milovníkov filmového spracovania Pepka námorníka a zelenej maškrty – špenátu. Či už ste rodina s deťmi, mladí nadšenci, alebo starší pamätníci, v Popeye Village nájdete svoj vysnívaný raj. Dedinka známej kreslenej postavičky leží na severe hlavného maltského ostrova, nenápadne ukrytá v malebnej zátoke mestečka Sweethaven. Nech sa páči, zoznámte sa.
Výstavba dala zabrať aj najzdatnejším
Popeye Village, známa tiež ako Sweethaven Village, bola postavená ako filmová dedinka Popeye na účely filmového spracovania príbehu o Pepkovi námorníkovi. Filmový štáb odišiel, ale dedinku si maltský ľud ponechal. Nachádza sa v Anchor Bay, len dve míle od dediny Mellieha, a bola postavená v roku 1979. Dedinka sa skladá z devätnástich drevených budov a nakrúcanie muzikálu námorníka s fajkou v ústach sa odštartovalo 23. januára 1980. Filmové kulisy sa dnes zmenili na turistickú atrakciu, ktorá je otvorená pre verejnosť ako skanzen a komplex rodinnej zábavy po celý rok.
Na výstavbu tejto autentickej drevenej dediny boli použité stromy z Holandska a z Kanady. 165 medzinárodných stavebných skupín spotrebovalo osem ton klincov a dvetisíc galónov farby, aby mala dedinka svoj osobitý ráz. Muselo sa postaviť najmenej 20 drevených konštrukcií, aby to všetko držalo pekne pokope. Pred začatím výstavby bolo potrebné postaviť prístupovú cestu vedúcu k súprave. Anchor Bay preto potreboval skoro 76 metrov dlhý vlnolam, aby ochránil dedinku pred šírim morom. Práca na tejto dodnes zachovanej kulise trvala deväť mesiacov a všetci na to s úžasom stále spomínajú.
Pepek námorník na scénu!
Kreslenú postavičku Pepka námorníka prvýkrát predstavil Elzie Segar v komikse z roku 1929 s názvom Thimble Theatre. Po úspešnom kreslenom seriáli, ktorí milovali fanúšikovia z celého sveta, sa v polovici 70-tych rokov rozhodli nakrútiť film. Jeho tvorcami sa stali v roku 1980 štúdiá Walt Disney Production a Paramount Pictures. Muzikál sa v našich končinách akosi extra nevysielal, povedzme si úprimne, filmový trhák to práve nebol, ale vo svete sa preslávil najmä svojím obsadením, kde Pepka námorníka stvárnil mladý Robin Williams, ktorého kariéra sa týmto filmom perfektne rozbehla.
Príbeh, ktorý zaujal celý svet
Príbeh hovorí o Pepkovi, svalnatom jednookom námorníkovi milujúcom špenát, ktorý prišiel do dediny Sweet Haven v snahe nájsť svojho otca. Počas svojho pôsobenia v dedine sa Pepek stretáva s pôvodnými obyvateľmi a tiež s Olive, ktorá bola oficiálne zasnúbená s kapitánom Blutom. Olive si nebola veľmi istá svojimi citmi k Blutovi a keď utekala zo zásnubnej oslavy, ako to už v hudobných príbehoch býva, stretla Pepka. Takto sa rozbehne filmová love story dvoch milovaných filmových postáv, ktorá je plná rôznych dobrodružstiev a úskalí. Olive je neskôr unesená žiarlivým kapitánom Blutom a až v poslednom zápase Pepek vyhráva svoj boj. Presne na tieto scény lákajú turistov v Popeye Village herci, prezlečení za Pepka, Bluta, Olive a ďalších. Na hudbu skupiny ABBA zahrajú vždy pripravený program, pri ktorom sa Bluto pobije s Pepkom o Olive alebo Pepek sa s Olive ožení.
Príbeh sa veľkolepo končí slávnym pôvodným mottom: I YAM WHAT I YAM – Som, aký Som. Tento trefný nápis je v súčasnosti zvečnený aj na zaujímavých tričkách, takže sa v ňom môžete prechádzať aj vy.
Filmová dedinka v súčasnosti
Akonáhle vstúpite do tejto podmanivej 40-ročnej dediny, uvíta vás Pepek námorník a jeho priatelia, ktorí budú vašimi hostiteľmi a zábavnými sprievodcami. Všetci sú takto vtiahnutí do centra zábavy a človek si užíva dlhý rad ponúkaných atrakcií. Dokonca tu nájdete aj mestečko Santa Clausa na výrobu hračiek. V kinosále si môžete pozrieť celý film a navštíviť miesta, kde sa nakrúcali scény priamo z neho a získate tak nezabudnuteľný autentický zážitok. Súčasťou prehliadky je aj plavba loďou, kde si dedinku môžete obzrieť očami skutočného námorníka. Okúpať sa v miestnej zátoke s azúrovou vodou tiež dokáže potešiť nejedno ľudské telo. Priestory pre návštevníkov si zachovávajú svoj pôvodný ráz a je v nich všetko stále tak, ako vo filme. Obzriete si starý písací stroj, knihy, laná, vaňu, posteľ a dokonca aj tajný vchod. Podľa vône zablúdite k rybárskemu obchodu, pekárni či zelovocu, a keď uvidíte ambulanciu dedinského zubára, nešetrite úsmevom. Ak dostanete do rúk boxerské rukavice, môžete si zaboxovať v ringu, kde svoje súboje absolvoval aj samotný Pepek.
Zaujímavosti na záver
- V celom areáli je zakázané fajčiť. Drevené konštrukcie majú tiež svoju životnosť.
- Pestré farby a množstvo netradičných prvkov robia z tejto unikátnej dedinky jedinečnú maltskú atrakciu.
- V areáli sa nachádza množstvo krásnych zákutí vrátane prístavnej časti, kde si v pokoji môžete spraviť dokonalé fotky.
- Vstupné pre dospelého je okolo 10 €, čo je vzhľadom k iným podobným atrakciám veľmi sympatická suma.
- Návšteva nie je časovo obmedzená, takže sa tam môžete flákať pokojne aj celý deň.
- Deti si precvičia aj mozgové závity, je tu prístupná malá herňa s logickými hrami a hlavolamami.
- V lete je na konci trasy rodinám s deťmi umožnené okúpať sa v sympatických bazénikoch.
- Premáva tu autobus číslo 101 a dostanete sa sem z akejkoľvek časti ostrova.
- Kreslený Pepek námorník je v našich končinách omnoho populárnejší, traduje sa, že deti vďaka nemu začali jesť špenát, aby mali rovnako svalnaté paže ako on.
Pôvodná filmová ukážka Pepka námorníka z roku 1980 Vám osvieži pamäť: