HUBERT DE GIVENCHY & AUDREY HEPBURN: PRÍBEH O PRIATEĽSTVE A MÓDE

Kultový francúzsky módny návrhár Hubert de Givenchy bol známy svojimi elegantnými haute couture dizajnmi a dlhoročným profesionálnym vzťahom s Audrey Hepburn. Prečítajte si o jeho tvorbe a živote viac v tomto článku.

Hubert James Marcel Taffin de Givenchy sa narodil 21. februára 1927 v meste Beauvais v severnom Francúzsku rodičom Lucien a Béatrice Taffin de Givenchy. Nebol jedináčikom, vyrastal po boku brata Jean-Clauda. Po tom, ako ich otec Lucien zomrel v roku 1930, keď mal Hubert iba 3 roky, zanechal obom bratom dedičstvo hodné ich aristokratického mena. Ďalej ho vychovávala iba jeho matka a babka.

NOVÝ ŽIVOT V PARÍŽI

Ako 17-ročný sa v roku 1944 Givenchy presťahoval do Paríža, kde študoval umenie na prestížnej škole École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Hoci zvažoval najprv kariéru v odbore právo, nakoniec sa rozhodol vstúpiť do sveta módy.

Rovnako, vo veku 17 rokov, začal Givenchy učňovskú prax s dizajnérom Jacquesom Fathom. Po ukončení umeleckej školy pracoval pre niekoľko významných módnych návrhárov v Paríži.

Počas nasledujúcich ôsmich rokov tvoril pre slávne francúzske haute couture domy ako Lucien Lelong, od roku 1947, neskôr aj pre Robert Piguet a Elsa Schiaparelli, kde sa stal kreatívnym riaditeľom v butiku Schiaparelli Place Vendôme.

ZALOŽENIE VLASTNEJ ZNAČKY

Veľký muž Givenchy, ktorý meral až 198 centimetrov, otvoril svoj vlastný dizajnový a módny dom s rovnomenným názvom v roku 1952, pričom začal s naozaj skromným obchodným plánom. Jeho cieľom bolo udržiavať veľmi nízke režijné náklady tak, aby jeho modely mohli na trhu konkurovať nižšími cenami.

Jeho debutová dámska kolekcia, ktorá sa stala okamžite hitom, zahŕňala dlhé sukne a blúzky šité na mieru, ktoré nazval Bettina, podľa známej francúzskej modelky menom Bettina Graziani.

Vo svojich nasledujúcich kolekciách vyzdvihoval Hubert najmä elegantné večerné šaty, dámske klobúky a ďalšie modely šité na mieru, ktoré si získali široké medzinárodné uznanie. Jeho modely využívali najmä nápadité doplnky, hodvábne potlače a výšivky.

Dámsky klobúk z dielne Givenchy (1958). Zdroj: www.vinvoy.com
IKONICKÁ SILUETA V SPOLUPRÁCI S MÓDNYM DOMOM BALENCIAGA

V roku 1953 sa Givenchy stretol so španielskym dizajnérom Cristóbalom Balenciagom, ktorého veľmi obdivoval. V polovici 50. rokov sa obaja spojili, aby predstavili novú siluetu s názvom „sack”, v preklade “vrece“. Bola to nová voľná silueta, ktorá na rozdiel od populárneho trendu vtedajšej doby nezvýrazňovala pás.

Givenchy debutoval so siluetou šiat “Sack” v roku 1957. Zdroj: www.pinterest.com
VZNIK ŠTÝLU PARISIAN CHIC

V 60. rokoch 20. storočia začal Givenchy vo svojich návrhoch uprednostňovať kratšie línie a rovnejšie siluety, ktoré boli výrazne ovplyvnené aspektmi mladej kultúry.

Nový štýl, ktorý zaviedol Hubert de Givenchy, vznikol na popud novej atmosféry v Paríži. Vyššia vrstva sa už začala nudiť Christianom Diorom a jeho prísnymi pravidlami, korzetmi a krinolínami. Duch povojnového obdobia už pominul a žiadalo sa niečo nové.

Givenchyho vlastný štýl bol plný klasiky a elegancie. V jeho kolekciách by ste určite nenašli žiadne plastové či kovové prvky, žiadne bláznivé vzory ani nič podobné. Uprednostňoval oveľa jemnejšie a voľnejšie modely než Dior. Kľúčové slová boli prirodzenosť, sviežosť a jednoduchosť, a taktiež chirurgická presnosť strihov, ktorej ho priučil práve už spomínaný Balenciaga.

A kto by bol lepší predstaviteľ a tvár nového štýlu ako nežná Audrey Hepburn, ktorá predstavovala so svojím mladistvým, trochu plachým a krehkým vzhľadom, ideál pre nový štýl, ktorý bol pomenovaný ako Parížsky chic.

Bettina Graziani, Dorian Leigh a Suzy Parker v modeloch od Givenchy. Zdroj: www.crfashionbook.com
VZŤAH S AUDREY HEPBURN

Givenchy bol dvorným návrhárom mnohých vplyvných klientov, vrátane celebrít. Jednou z nich bola aj oscarová herečka Audrey Hepburn, s ktorou si počas svojho života vyvinul veľmi blízky vzťah, a to nielen ako s človekom, ale aj na profesionálnej úrovni.

Obliekal ju na všetky významné udalosti a tiež vo väčšine jej kultových filmov. Navrhoval jej kostýmy pre filmy ako Funny Face (1957) a tiež Raňajky u Tiffanyho (1961), spoločne so známou kostýmovou návrhárkou Edith Head.

Audrey Hepburn v šatách od Givenchy v slávnej scéne vo filme Raňajky u Tiffanyho (1961). Zdroj: www.vinvoy.com

Dizajnérske návrhy pre Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho z roku 1961 priniesli do módy takzvané Princeznovské šaty, ktoré boli bez rukávov a bez opasku.

Audrey Hepburn v šatách Givenchy pre časopis Vogue. Zdroj: www.vinvoy.com

K neskoršiemu fenomenálnemu úspechu módneho domu Givenchy nepochybne z veľkej časti prispel aj vzťah zakladateľa s Audrey Hepburn, ktorá sa neskôr stala tvárou značky.

Vo svete módy by sa ich vzťah dal dodnes nazvať úkazom, pretože je naozaj neobvyklé, aby celebrita nosila modely značky iba na základe osobného vzťahu, a nie na základe marketingovej zmluvy.

Givenchy navrhoval aj niekoľko kľúčových modelov jej života. Ušil jej nielen biele šaty, ktoré mala na sebe pri preberaní sošky Oscara v roku 1954 za najlepšiu herečku, ktorú získala za úlohu vo filme Prázdniny v Ríme, ale aj jej svadobné šaty, keď si brala svojho druhého manžela, Andrea Dottiho.

Svadobný deň Hepburn s Andrea Dottim v šatách od Givenchy v januári 1969.  Zdroj: www.nytimes.com

Medzi ďalšie významné dámy, ktoré obliekal Givenchy, patrili aj monacká princezná Grace, Wallis Simpson, vojvodkyňa z Windsoru i prvá dáma USA Jacqueline Kennedy Onassisová, ktorá mala oblečené šaty módneho domu Givenchy dokonca aj počas oficiálnej návštevy Versaillského paláca v roku 1961.

Jeho modely si s obľubou obliekali aj Dorian Leigh, Suzy Parker, herečka Grace Kelly, Courtney Love a Naomi Campbell.

AKO TO CELÉ ZAČALO

Givenchy sa po prvýkrát stretol s Audrey Hepburn počas filmovej produkcie, aj keď spočiatku si myslel, že vo filme hrá úplne iná herečka, Katharine Hepburn. Do Givenchyho ateliéru prišla Audrey po prvýkrát v roku 1954, v čase, kedy už bola slávna, avšak stále zamieňaná s Katharine Hepburnovou, hollywoodskou hviezdou 40. a 50. rokov.

Podľa Givenchyho slov na neho spravila Audrey ten najlepší prvý dojem. Vyzerala sviežo, mladistvo a veselo. 

Givenchy bol neskôr zodpovedný aj za kostýmy v jej ďalších šiestich filmoch, ako napríklad Love in the Afternoon (1957), Charade (1963), Paris When It Sizzles (1964) a How to Steal a Million (1966).

Audrey Hepburn vo večerných šatách Givenchy vo filme Sabrina (1954). Zdroj: www.vinvoy.com

V roku 1957 značka Givenchy vydala nesmierne populárnu vôňu inšpirovanú Hepburnovou s názvom L’Interdit.

EXPANDOVANIE DO SVETA PARFUMOV

Svoj prvý parfum L’Interdit, čiže v doslovnom preklade z francúzštiny “Zakázané”, sa stal hneď v roku uvedenia v 1957 jedným z najpredávanejších parfumov na francúzskom trhu vôbec. Ako inak, tvárou parfumu bola Audrey Hepburn.

Marketingová kampaň k parfumu L’Interdit. Zdroj: www.africansalescompany.co.za

Predaj značky

Značka Givenchy bola v súkromnom vlastníctve takmer 40 rokov. Hlavným dôvodom predaja značky bola Givenchyho chuť sústrediť sa iba na svoju tvorivú tvorbu. Business stránka vedenia tak veľkého podniku ho príliš zaťažovala, a podľa jeho slov ani nebavila.

Keď prišla ponuka od spoločnosti LVMH brands na odkúpenie značky Givenchy za približne 45 miliónov, Givenchy neváhal. Z ponuky bol mimoriadne potešený aj preto, že zahŕňala 7-ročný kontrakt pre zakladateľa na pozíciu kreatívneho riaditeľa za plat 1 milión frankov mesačne.

ZÁVER KARIÉRY HUBERTA DE GIVENCHY

Po predaji svojho podnikania luxusnému konglomerátu Louis Vuitton Moët Hennessey v roku 1988, Givenchy pokračoval v dizajnovaní módnych kúskov pre značku ešte ďalších spomínaných sedem rokov. Po prezentácii svojej poslednej kolekcie v roku 1955 odišiel do dôchodku.

Na jeho miesto kreatívneho riaditeľa nastúpil John Galliano, ktorý odišiel po pár rokoch do Dioru. Nahradil ho Alexander McQueen a napokon Riccardo Tisci, ktorý ako prvýkrát spolupracoval v mene značky s transrodovou osobou. Od roku 2017 značku vedie britská návrhárka Clare Waight Keller.

Hubert de Givenchy s Audrey Hepburn v osemdesiatych rokoch. Zdroj: www.theguardian.com

Po odchode do dôchodku žil Givenchy na statku Le Jonchet na francúzskom vidieku. Jeho práca bola vystavená na viacerých retrospektívnych výstavách, napríklad vo Fashion Institute of Technology v New Yorku alebo v Múzeu Galliera v Paríži.

Hubert de Givenchy, aristokratický francúzsky módny návrhár, ktorého nenápadný štýl predstavoval zlatý vek elegancie, zomrel 10. marca 2018 vo veku 91 rokov.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prev
LOUIS VUITTON A JEHO NEUVERITEĽNÁ ŽIVOTNÁ CESTA

LOUIS VUITTON A JEHO NEUVERITEĽNÁ ŽIVOTNÁ CESTA

Louis Vuitton bol francúzsky podnikateľ a dizajnér, ktorý sa navždy zapísal do

Next
LEVANDUĽA A JEJ ÚČINKY NA ZDRAVIE

LEVANDUĽA A JEJ ÚČINKY NA ZDRAVIE

Levanduľa

You May Also Like