Upravovanie pánskeho účesu a brady v štýlovom holičstve nie je zďaleka výmyslom tejto doby ani rozmarom dnešných mužov. Barbierstvo má svoje korene už v starovekom Egypte. Čo si toto tradičné remeslo zachovalo z minulosti a čo stojí za jeho renesanciou?
Kedysi bola návšteva holiča udalosťou, doma sa holili iba chudobní muži. Ku holičovi sa chodilo diskutovať, preberať veci verejné a rozoberať čisto pánske záležitosti. Keď ste si ako muž chceli uchmatnúť chvíľu pre seba vo vyložene pánskom svete, išli ste ku holičovi. Ten vám za použitia nabrúsenej britvy vytvoril bradu a frizúru hodnú džentlmena, ponúkol pohárik dobrej whisky či cigaru a zároveň poznal všetky klebety o pánoch z okolia. To všetko, navyše, v elegantnom a maskulínnom prostredí. Zhruba takto to vyzeralo v holičstvách na prelome 19. a 20. storočia. Muži si však chodili svoj zovňajšok vylepšovať ešte oveľa skôr, tisícročia a stáročia pred Kristom v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Napriek neskoršiemu rozmachu holičstiev, ktoré popularitou často konkurovali pubom a hostincom, sa ich rast náhle pozastavil. Príčin bolo niekoľko.
PÁD A VZOSTUP BARBIEROV
Veľká hospodárska kríza a vojny priniesli oveľa väčšie starosti ako pánsky zovňajšok. Klientela klesala a po konci vojny sa aj na Slovensku pohľad na profesie zmenil. Muži viac pracovali v baniach či priemysle a strihanie vlasov začalo byť vnímané viac ako dámska doména. Dôsledkom bol vznik kaderníctiev, ktoré poskytovali rovnako služby pre pánov ako i pre dámy, a v ktorých pracovali takmer výlučne kaderníčky. Holičom nepomohol ani rozmach žiletiek a elektrických holiacich strojčekov, ktorých výrobcovia nabádali mužov, aby sa holili v pohodlí domova. Zdalo sa, že vláda britvy sa skončila. Opak bol však pravdou.
Potreba výhradne mužského sveta ostala v pánoch zakorenená. Kým niektorí začali hľadať mužnejšie a viac špecializované miesta pre úpravu vlasov a brady než klasické kaderníctva, iných zaujala britva ako holičský nástroj a skutočnosť, že v bežnom salóne jednoducho úpravy brady nerobia. Do druhej skupiny patrí aj Sam Buffa, ktorý si v roku 2006 otvoril svoje holičstvo na Manhattane. Zadovážil si kvalitné holičské vybavenie vrátane profesionálneho kresla na holenie a vytvoril koncept old-schoolového holičstva, ktoré má dnes viac ako 11 prevádzok po celom svete. Jeho Fellow Barber je doteraz považovaný za začiatok renesancie holičstiev či po anglicky “barbershopov”. Medzi ďalšie uznávané a vyhľadávané patri Truefitt & Hill v Londýne, najstaršie holičstvo na svete, ktoré sa pýši kráľovským dekrétom. Rukami jeho majstrov doteraz prešli Winston Churchill, Frank Sinatra či vojvoda z Edinburghu. Americká a britská škola holičstiev sa stala inšpiráciou aj pre barbershopy v Bratislave, ktoré si medzi pánmi už našli svoje pevné miesto.
ZA MAJSTRAMI REMESLA NEMUSÍTE CHODIŤ DO ZAHRANIČIA
K britskej holičskej tradícii sa hlási vôbec prvé retro-moderné barbierstvo na Slovensku, Gentleman’s World, ktoré spoluzaložil Martin Peška. Vyučený holič-kaderník chcel pôvodne študovať spev, holičstvo ho však začalo baviť a od brigády v salóne prešiel k otvoreniu svojho vlastného barbierstva. Odvtedy navštívil desiatky barbierstiev vo svete a inšpirácie i vlastné postrehy pretavuje do permanentne obsadeného holičstva. Na webe svojim zákazníkom odkazujú: “Páni, nechali sme zapadnúť prachom minulosti niečo tak fantasticky príjemné a obohacujúce osobnosť muža, že to nenahradí žiadna aplikácia v smartfóne ani nakupovanie v obchodných centrách.” Zaujímavosťou je, že v Gentleman’s World používajú prípravky spomínanej prestížnej značky Truefitt & Hill.
Nádych amerického štýlu nájdete v Hero Barber, ďalšom vychytenom bratislavskom barbierstve. Jeho majiteľom je Tomáš Slamka, ktorý začínal s e-shopom pánskych prípravkov na holenie. Tomáša odjakživa bavila história až si jedného dňa povedal, že vyskúša holenie britvou. Problém nastal, keď poctivú britvu ani mydlo na holenie nenašiel v žiadnej slovenskej drogérii. Keď neskôr zistil, že nie je jediný so záujmom o túto oblasť, spustil e-shop a okamžitý záujem o produkty mu potvrdil dopyt po starom dobrom barbierstve. Nasledovalo absolvovanie holičskej školy v Londýne a otvorenie Hero barbershop. Sofistikované holičstvá však nájdete naprieč celým Slovenskom. Spomenieme napríklad Holičstvo Barber v Košiciach, Gent’s Barbershop v Žiline či Barber SHOP v Trenčíne.
Mimochodom, vedeli ste, že po slovensky sa správne povie “barbier”? Podľa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra bolo slovo barbier do slovenčiny prebraté z francúzštiny (francúzske slovo barbier je odvodené od francúzskeho pomenovania brady barbe) cez nemčinu a je považované za archaické, hoci spisovné. V súčasnosti sa odborník na strihanie, úpravu vlasov a na holenie nazýva holič a odborník na úpravu účesov (pánsky, dámsky) kaderník. Barber je anglické slovo.
Keď najbližšie pôjdete okolo holičstva či barbierstva, vedzte, že nejde len o zábavku subkultúr. V tomto pánskom svete nájdete profesionálnych majstrov svojho remesla, kvalitnú holičskú výbavu a klientelu rozmanitých vrstiev i povolaní. Stačí vstúpiť. Pozor však, neraz ide o vyhradené a strážené mužské územie.