„Nemyslím si, že budem mať niekedy staré kosti. A nevadí mi to. Žil som naplno. Urobil som už naozaj všetko a keby som zajtra zomrel, bolo by mi to úplne jedno.“
Freddie Mercury
Narodil sa v Afrike. Študoval v Ázii. Žil a pôsobil v Európe. Svojimi hitmi dobyl Ameriku.
Predával v second-hande, pracoval na letisku, študoval grafický dizajn, hral na klavíri a na gitare, spieval, skladal piesne. Skúsil chudobu a neúspech, ochutnal obrovskú slávu a topil sa v peniazoch. Bol extrovert a provokatér na javisku, ale tichý a skromný v súkromí. Mal milióny fanúšikov, no podľa svojich slov iba jednu ozajstnú priateľku. Jeho prvou láskou bola žena, ale zomrel v náručí muža. Poznal ho celý svet, ale v skutočnosti ho nepoznal nikto…
Freddie Mercury, najlepší spevák všetkých čias podľa časopisu Classic Rock, naplnil svoj život v priebehu 45-tich rokov. Jeho sláva, a podľa motta posmrtného albumu kapely Queen – Made in Heaven, i jeho spevácka duša sú však nesmrteľné.
NIEKOĽKO ZAUJÍMAVOSTÍ NA ÚVOD
- Freddie Mercury sa narodil ako Farookh Frederic Bulsara.
- Svoju prvú kapelu založil ako dvanásťročný (The Hectics).
- Mercury sa narodil so štyrmi zubami navyše v zadnej časti úst, čo spôsobilo jeho povestný úsmev. Nikdy si nedal chrup opraviť, pretože sa bál, že by to zničilo jeho spev.
- Freddie Mercury sa po skončení školy živil ako predavač v second-hande.
- V súkromí bol introvert, samotár s nízkym sebavedomím.
- Sám seba považoval za druhotriedneho inštrumentalistu, preto na koncertoch odmietal hrať.
- Predposledná platňa skupiny Queen vyšla jeden a pol týždňa pred jeho smrťou, posledná posmrtne.
- Počas života mal milostné vzťahy so ženami i mužmi.
- V roku 2013 po Freddiem Mercurym pomenovali druh žaby (Mercurana) s vibrujúcim hlasom.
DETSTVO A DOSPIEVANIE ROCKOVEJ HVIEZDY
Farookh Frederic Bulsara sa narodil 5. septembra 1946 v Zanzibare, v Tanzánii ako starší z dvoch súrodencov. Jeho otec pracoval ako pokladník pre britské koloniálne úrady a spolu s manželkou sa do Zanzibaru presťahoval z Indie pár rokov pred narodením syna. Útle detstvo si budúca rocková hviezda užívala na nádherných plážach Zanzibaru až do dňa, keď sa rodičia rozhodli poslať ho na internátnu školu v Indii. Išlo o čisto chlapčenský internát s veľmi prísnou výchovou. Farookh tu strávil dlhých osem rokov. Okrem vedomostí a základov morálnej a hodnotovej orientácie tu získal aj prezývku Freddie, prvé homosexuálne skúsenosti a objavil aj svoj hudobný talent. Ako dvanásťročný, ešte počas pobytu na internátnej škole, založil svoju prvú hudobnú skupinu – The Hectic.
V roku 1964 sa Freddie spolu s rodinou presťahoval do Anglicka. Hoci túžil študovať výtvarné umenie, napokon sa zapísal na Ealing College of Art na štúdium grafického dizajnu, ktoré úspešne ukončil v roku 1969.
ZAČIATKY HVIEZDNEJ KARIÉRY
Štart kariéry rockovej hviezdy zďaleka nemožno častovať prívlastkom hladký. Po skončení školy si Freddie najprv vyskúšal niekoľko neumeleckých zamestnaní. Pracoval ako predavač študentských obrazov, na letisku aj v second-hande. V 60. rokoch sa pokúsil založiť niekoľko kapiel, ktoré sa bez väčšej popularity rýchlo rozpadli.
Freddie sa ešte počas školy spriatelil s Timom Staffellom, lídrom skupiny Smile, ktorej bol fanúšikom. Keď Staffell trio opustil, aby sa vydal vlastnou umeleckou cestou, Freddie sa pridal k jeho formácii a krátko na to, v roku 1970, sa skupina Smile premenovala na Queen. Pôvodnú zostavu kapely tvoril frontman Freddie Mercury (spev, klavír), Brian May (gitara) a Roger Taylor (bicie). Až neskôr medzi seba prijali basgitaristu Johna Deacona. Prvý koncert mala kapela v roku 1971 v Londýne a svoj debutový album vydali v roku 1973. Štvorčlenná formácia všestranne nadaných umelcov pripravených tvrdo a trpezlivo pracovať bola od svojich počiatkov odsúdená na svetový úspech. Ten na seba nenechal dlho čakať.
ZLATÉ ROKY SKUPINY QUEEN
Debutový album bol pomenovaný len názvom skupiny (Queen). Pomerne rýchlo za ním nasledovala aj druhá doska. Queen II vyšiel v roku 1974 a stal sa piatym najpredávanejším albumom vo Veľkej Británii. Slávu svetových rozmerov však priniesli skupine až ďalšie dve platne. Sheer Heart Attack vyšla ešte v tom istom roku. Rok na to sa skupine podarilo vydať ďalší album s obrovskou popularitou, A Night at the Opera, z ktorého pochádza aj legendárna skladba Bohemian Rhapsody. Song sa udržal na prvej priečke UK Singles Chart neuveriteľných deväť týždňov, obletel svet a dostal sa aj do amerického rebríčka.
Úspech striedal úspech a skupina Queen svojimi skladbami dobýjala svet populárnej hudby. Album vydaný v roku 1977 sa preslávil hitom známym aj najväčším hudobným analfabetom, We Are the Champions.
Zlaté časy formácie pokračovali, napriek niektorým menej úspešným albumom, aj v ďalšom desaťročí. Na začiatku 80. rokov zmenil Freddie svoj imidž, čo mu na popularite len pridalo. Platňa vydaná v roku 1980, The Game, sa stala najpredávanejšou v Spojených štátoch amerických. Dvadsaťminútové vystúpenie skupiny Queen na londýnskom koncerte Live Aid bolo považované za najlepšie v histórii. Formácia sa tu odprezentovala po boku ďalších hviezd ako Madonna, U2, Paul McCartney alebo Sting.
Okrem úspechov skupiny Queen zažil Freddie Mercury aj popularitu ako sólový umelec. Nahral dva vlastné albumy a niekoľko sólových singlov. Za všetky spomeňme jeho sólový debut Love Kills, ktorý vyšiel v roku 1984.
Koniec 80. rokov bol však aj začiatkom skorého konca kapely. Niekedy v roku 1988 mohli fanúšikovia skupiny Queen spozorovať, že Freddie Mercury začal viditeľne chradnúť pod vplyvom choroby, ku ktorej sa verejne priznal až o pár rokov neskôr. Tesne pred smrťou.
Z OSOBNÉHO ŽIVOTA FREDDIEHO MERCURYHO
„Freddieho v skutočnosti nikto nepoznal. Bol plachý, jemný a láskavý. Nikdy nebol takým, akého hral na pódiu.“
Roger Taylor
Freddie si svoje súkromie chránil až do posledného dňa života. Známy je jeho dlhodobý vzťah s Mary Austinovou, s ktorou sa zoznámil ešte pred zahájením svojej veľkolepej kariéry. Niekoľko rokov žil po boku tejto ženy v Londýne. Neskôr sa v súvislosti s Freddiem hovorilo predovšetkým o homosexuálnych vzťahoch. Mary však zostala jeho priateľkou a spriaznenou dušou. Freddie ju dokonca zvykol označovať ako svojho jediného skutočného priateľa. Na sklonku života udržiaval spevák dlhodobý intímny vzťah s kaderníkom Jimmom Huttonom, po boku ktorého dokonca žil a ktorý sa o neho staral počas choroby.
Médiám nedal spevák nazrieť ani do svojej osobnosti. Zatiaľ čo na pódiu sa prezentoval ako extravagantný umelec s prepracovanými choreografiami, ktorému doslova patrilo celé obecenstvo, v súkromí bol vraj skromný a láskavý. Mnohí priatelia a kolegovia ho dokonca opisovali ako tichého a hanblivého. Bol to introvert. Človek, ktorý potreboval iných najskôr spoznať a až potom sa dokázal v ich spoločnosti uvoľniť a zabaviť. Freddie Mercury bol tiež známy ako pedant a detailista. Rád hral tenis a voľné večery zvykol tráviť v gay bare.
Freddie Mercury zomrel 24. novembra 1991 vo veku 45 rokov v Londýne na bronchiálnu pneumóniu. Približne 24 hodín predtým prvýkrát oficiálne priznal svetu a fanúšikom svoju chorobu. Mal AIDS, čo dovtedy celé roky vytrvalo popieral.
BOHEMIAN RHAPSODY: ŽIVOT FREDDIEHO MERCURYHO NA FILMOVÝCH PLÁTNACH
Hviezdna kariéra jedného z najpopulárnejších spevákov všetkých čias sa dočkala filmového stvárnenia v roku 2018. Biografická dráma nesúca názov jedného z najväčších hitov skupiny Queen, Bohemian Rhapsody, uzrela svetlo sveta pod režisérskou taktovkou Bryana Singera, režiséra filmov X-Men, Superman sa vracia alebo Valkýra. Hlavnú úlohu, postavu Freddieho Mercuryho si zahral Rami Malek, známy zo seriálu Mr. Robot.
Film zachytáva hviezdne okamihy skupiny Queen s fokusom páve na jej frontmana, Freddieho Mercuryho. Scéna sa začína aj končí obrazom legendárneho vystúpenia na koncerte Live Aid v Londýne. Medzitým je stvárnená celá kariéra populárnej formácie od jej hviezdneho vzostupu až po najtajnejšie zákulisie tvorby fanúšikmi milovaných skladieb. Freddieho autori vykresľujú ako nespútaného umelca s obrovskou charizmou, ale aj citlivou a zraniteľnou dušou. Súkromný život speváka však film zachytáva len okrajovo, v krátkych obrazoch poskytujúcich iba letmý náhľad do jeho vnútra. Tvorcovia kladú dôraz na vyobrazenie hudobnej kariéry umelca, čím venujú film primárne jeho fanúšikom. Verné stvárnenie sa však dostalo rodinnému pôvodu speváka a jeho vzťahu s rodičmi. V náznakoch je vyobrazená aj jeho homosexuálna orientácia so zavŕšením v zdrvujúcej diagnóze AIDS a životný štýl s motívom sex, drogy a rock’n’roll. Všetko prezentované ako hľadanie seba, vlastnej identity s osobnými démonmi v podtexte.
Film Bohemian Rhapsody je určený výlučne pre filmové plátna. Fanúšikov si získava nielen hviezdnym obsahom, ale aj perfekcionistickým spracovaním, ktoré ašpiruje na najvyššie filmové ocenenia.